Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Prvňáčky pasoval Král knih na čtenáře

Jak už je každoročním zvykem ke konci roku, přivítala knihovna i letos děti a paní učitelky z prvních tříd naší základní školy. Čekala je totiž velká událost, a to „pasování“ prvňáků na čtenáře. Nejprve se v pondělí dopoledne do městské knihovny vydaly děti z 1.B a po nich třída 1.A.

Aby se ale staly právoplatnými čtenáři, musely děti ukázat svou zdatnost v psaní a čtení při plnění tří úkolů pro Krále knih. Nejprve prokázaly znalost poskládat z písmenek své jméno a příjmení. Druhý úkol nebyl jednoduchý, protože musely rozpoznat, ze kterých tří pohádek přečetla knihovnice úryvky a pak napsat bezchybně názvy pohádek.

S oběma úkoly se děti nadšeně popraly a nakonec předvedly knihovnici, že se vyznají nejen v abecedě, ale i v knihovně a dovedou najít v regálech zadané knihy, čímž splnily poslední úkol. A pak už bylo na Králi knih, aby znalosti, snahu a šikovnost prvňáčků ocenil a na knihovním dvorku je nechal pokleknout a pasoval je na čtenáře a čtenářky. Knihovnice mu jako správná poddaná byla k ruce, aby každý novopečený čtenář dostal svou tašku s pamětním listem, knihou, přihláškou do knihovny pro rodiče k vyplnění a dalšími drobnostmi.

Tradici pasování opět podpořili jak vyučující z prvního stupně ZŠ,  občanské sdružení Domino (díky kterému dostali malí čtenáři tašku s knihou a dárky), tak město (jež opět prvňákům zajistí bezplatné členství na rok do knihovny). Za což jim patří velké díky knihovnice, stejně jako Františkovi Popelkovi za zapůjčení meče a manželům Sadílkovým za zapůjčení královského šatu.

Městská knihovna & ZŠ * Pasování prvňáčků na čtenáře

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Věra Procingerová & Karolína Bártová / 17.6.2019