Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Projektový den na I. stupni Dáme kroj

Dne 28. září 2021 se mohli lidé v naší republice zapojit do akce „Dáme kroj“. Přidali jsme se i my, v Základní škole Velké Pavlovice, jen trošku dříve – už v pátek 24. září 2021, abychom mohli tento den všichni, kteří máme tu možnost, přijít do školy v kroji. 

Využili jsme toho k vytvoření zajímavého projektového dne plného různých informací o kroji, typických krajových ornamentech, tradicích, lidových písních a zdejších tancích.

Máme štěstí, že žijeme v kraji, kde je folklór stále živý. Do školy přišlo v kroji mnoho dětí i učitelů. Samozřejmě v kroji pracovním, ne slavnostním. Paleta byla pestrá – kroje z Velkých Pavlovic, Lanžhota, z Podluží, z Beskyd i kroj, který se u nás nosíval před dvě stě lety. 

Děti se během vyučování naučily zpívat i tancovat vrtěnou, šikovní chlapci ze 4. A předvedli ukázku verbuňku, ke zhlédnutí byla i malá výstava částí kroje a panenek v kroji. 

Celý den byl pro děti moc zajímavý, nadšeně se do všeho zapojovaly a na příští hody bude pod „májú“ určitě více zpěváků a tanečníků než letos.

Základní škola * Projektový den DÁME KROJ

Text: Mgr. Lucie Nováková, pedagog Základní školy Velké Pavlovice / Foto: Archiv Základní školy Velké Pavlovice / 4.10.2021