Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Proč nevyužít lekce plavání?

Tak jsme opět po roce vyměnili tělocvičnu za plavecký bazén. Kdo? Žáci druhých a třetích tříd ZŠ V. Pavlovice. Děti jsou nadšené, někteří rodiče již méně. S každým dalším rokem rostou ceny. Plavecký kurz je ale povinnou součástí hodin tělesné výchovy ve 2. a  3. ročníku. Mnozí rodiče namítají, že jejich dítě přece plavat umí, jelikož mají doma bazén. A právě to může být problém.

Bazén doma sice je, ale často jeho hloubka dosahuje 50 – 90 cm. Velikost také není bůhvíjaká. Dítě sice „plave“, ale tak, že se dotýká dna. Udělá dvě tři tempa a je na druhém břehu. To se zrovna za plavání považovat nedá.

Ve velkém bazénu si žáci osahají různé hloubky od 50 do 160cm. Plavou, aniž by se dotýkali dna nebo břehů. Naučí se skákat do vody, potápět se, zvyknou si na stříkání a vodu v očích. A to pod odborným dohledem. Když se dítě potom dostane na koupaliště, nemůže se stát, že se leknutím začne topit.

V kurzu se také naučí starat se o sebe, převléct, osprchovat se, vysušit si vlasy. Je to důležitá součást osamostatňování. Návštěva sauny je zase prospěšná imunitě. No a hlavním účelem kurzu je samozřejmě naučit se řádně plavat, osvojit si plavecké styly – prsa, kraul a znak.

Pětadevadesát procent žáků se opravdu plavat naučí. A o to přeci jde. Tak proč jim to neumožnit? Sáhněme si do svědomí, neutratíme často tytéž peníze za zbytečnosti v pravém slova smyslu?

Mgr. Dagmar Šmídová

 

Fotogalerii z plaveckého kurzu žáků 2. a 3. tříd na bazéně v Hustopečích
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

17-04-2013-BK