Zatímco meruňky nalévají poupata a kvetení se, zvlášť za současných teplot, můžeme dočkat během několika dnů, meteorologové hlásí od soboty na celý další týden výrazné ochlazení a dešťové přeháňky. Tedy počasí vhodné pro napadení meruněk moniliovou spálou.
MONILIOVÝ ÚŽEH PECKOVIN (spála) napadá především meruňky a višně, včetně okrasných višní (silně náchylná je např. višeň plstnatá). V menším rozsahu napadá i třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů. U všech druhů peckovin jsou podstatné rozdíly v napadení jednotlivých odrůd. Shodný původce je i příčinou moniliové hniloby plodů peckovin. Choroba přezimuje v napadených plodech a větévkách, které zůstávají v koruně stromů. Na jaře se z těchto míst šíří.
Preventivní ošetření se provádí v období na začátku květu a při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků. Doporučuje se především v případech, kdy v tuto dobu teplota vzduchu klesne pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost nebo ovlhčení listů je delší než 15 hodin.
Věra Procingerová
Meruňky rozkvetou každým dnem...
Foto © 2014 Věra Procingerová
13-03-2014 PV