Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Připravte se na ochranu meruněk proti moniliové spále

Zatímco meruňky nalévají poupata a kvetení se, zvlášť za současných teplot, můžeme dočkat během několika dnů, meteorologové hlásí od soboty na celý další týden výrazné ochlazení a dešťové přeháňky. Tedy počasí vhodné pro napadení meruněk moniliovou spálou.

MONILIOVÝ ÚŽEH PECKOVIN (spála) napadá především meruňky a višně, včetně okrasných višní (silně náchylná je např. višeň plstnatá). V menším rozsahu napadá i třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů. U všech druhů peckovin jsou podstatné rozdíly v napadení jednotlivých odrůd. Shodný původce je i příčinou moniliové hniloby plodů peckovin. Choroba přezimuje v napadených plodech a větévkách, které zůstávají v koruně stromů. Na jaře se z těchto míst šíří.

Preventivní ošetření se provádí v období na začátku květu a při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků. Doporučuje se především v případech, kdy v tuto dobu teplota vzduchu klesne pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost nebo ovlhčení listů je delší než 15 hodin.

 

Věra Procingerová


 

Meruňky rozkvetou každým dnem...

 

 

Foto © 2014 Věra Procingerová

 

13-03-2014 PV