Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Příprava hodovní máje - práce pro pány i dámy

Typickým symbolem hodů na jihu Moravy a zároveň i nepostradatelnou rekvizitou těchto folklórních slavností  je „mája“. Tenký, štíhlý a řádně očištěný vysoký kmen stromu, na jehož konci se zelená pestrobarevnými pentlemi ozdobený vršek. Mája se staví vždy v pátek vpodvečer, necelé dva dny před samotným zahájením hodů.

Než se s ručním stavěním máje začne, je nutné ji řádně opracovat a připravit, což je práce pro chlapy, ale následně také pro jejich něžné dámské protějšky. Hoši vždy odstraní z kmene nežádoucí větvičky, kůru, vyhladí nerovnosti a provedou spoje jednotlivých částí. Děvčata se pak věnují estetičtější stránce - zdobení vršku.

Letošních příprav se jako každoročně zhostila krojovaná mládež více než zodpovědně. Mája byla na sólo dopravena již ve čtvrtek odpoledne, dne 11. srpna 2011, kdy ji hoši opracovali, dívenky se do zdobení pustí během pátku.

Avšak starosti související s dopravení máje do místa, kde se budou hody konat, nespočívají pouze v práci, ale také v bedlivé ostraze hodovního symbolu. Nechat si ukrást, podřezat a nebo jinak znehodnotit máju chasníky z okolí je pro místní stárky naprosto nepředstavitelná ostuda, o které se vtipkuje ještě dlouhá léta. Proto ode dneška čekají chasu bezesné noci bedlivého hlídání!

 

Fotogalerii z čištění kmene máje,
která se stane symbolem Velkopavlovických hodů roku 2011,
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © Milán Pecka

 

11-08-2011-BK