Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Připomínáme si 65. výročí osvobození

Ve čtvrtek 15. dubna si připomínáme 65. výročí osvobození Velkých Pavlovic. Ve středu odpoledne, den před tímto výročím, se konala vzpomínková akce a  představitelé města položili k památníku padlých na znamení úcty a vděčnosti kytici.

Velké Pavlovice byly osvobozeny v odpoledních hodinách ze směru od Velkých Bílovic. V bojích tehdy padlo 20 sovětských vojáků a při náletu byli usmrceni 4 pavlovičtí muži.

II. světová válka skončila pro Velké Pavlovice před 65 lety

Jaro 1945 přišlo poměrně brzy. Již v půli března započaly polní práce. Obecní výbor se snažil odvést pozornost občanů od nedaleké fronty. O tom svědčí zajímaný zápis z jeho jednání na přelomu března a dubna, kdy byly projednávány běžné práce v obci: postup při úpravě odtoku povrchových a spodních vod v ulici Vývoz, úprava návsi a zřízení chodníků. Před příchodem fronty bylo odvezeno zařízení a dobytek z velkostatku do Velkých Němčic a odtud do Čech. Ale to už fronta postoupila na slovensko-moravské pomezí a u Lanžhota 11. dubna 1945 vstoupily jednotky II. ukrajinského frontu maršála R. J. Malinovského na Moravu.

V těchto dnech ustupující nacistické jednotky obsadily všechny veřejné budovy v obci, silnice byla přeplněná německými vojáky, jejich těžkou technikou a automobily. Přestaly jezdit vlaky. Současně narůstala letecká aktivita sovětského letectva. V pátek 13. dubna se uskutečnil nálet na nedaleký Podivín a o den později přiletěla letadla od Bratislavy nad Velké Pavlovice a svrhla několik lehkých bomb na místní velkostatek a na Sokolovnu, kde bylo soustředěno německé vozatajstvo. Nálet připravil o život čtyři místní občany (Antonína Kovaříka st., Jaroslava Lederera, Metoděje Seďu a Karla Severina), na dvoře velkostatku zůstalo ležet 40 mrtvých koní. Po tomto náletu se většina obyvatel ukryla do sklepů a na další bezpečná místa a městečko se vylidnilo.

Od nedělního svítání 15. dubna bylo od Čejkovic a od Velkých Bílovic slyšet rachot děl a minometů. To svazky 1. gardové jezdecko-mechanizované skupiny zahájily útok ve směru na Hustopeče. Spolu s 243. střeleckou divizí osvobodily Bořetice a za podpory 6. orelské střelecké divize pak směřovaly na Velké Pavlovice. Zhruba kolem 17. hodiny se od Trkmanky objevili první kozáci. Pak již vstupovali ze všech stran vojáci Rudé armády. Větší boje zde neprobíhaly, proto také obec nebyla příliš poškozena. Vyhořely jen dva domy a jedna stodola, dalších 56 domů a zhruba 50 stájí bylo poškozeno částečně.

Při bojích o obec padlo 20 rudoarmějců. Na následky útrap procházející fronty zemřeli Josef Kostrhun, Josef Krejčiřík a Antonín Kumický. To však nebyly poslední válečné oběti. Při neopatrném zacházení s municí, kterou v obci zanechali němečtí vojáci, přišel o život František Procházka a zraněni byli Jaroslav Hanák, Jaroslav Javorník a Jan Kabriel.

(Vybráno z knihy Město Velké Pavlovice, vydané v r. 2002)

Fotogalerii z pokládání kytice k pomníku padlých
otevřete kliknutím na obrázek...

Foto © 2010 Petr Hasil

13-04-2010 PV