Ekocentrum Trkmanka si Vás dovoluje pozvat v pátek 31. ledna 2014 v 17 hodin na slavnostní vernisáž k zahájení výstavy „Ondřej Sekora přírodovědcem“. Výstava představí Ondřeje Sekoru nejen jako oblíbeného spisovatele a ilustrátora, ale také jako vzdělaného přírodovědce. Tato expozice je realizována ve spolupráci s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně s kurátorkou a současně i zooložkou paní Mgr. Petrou Zikovou.
Co od netradiční výstavy ONDŘEJ SEKORA PŘÍRODOVĚDCEM očekávat a na co se těšit?
Výstava představuje známého autora dětských knih jako vynikajícího zoologa a znalce přírody.
Celá expozice, která mimo jiné připomíná 80. výročí publikace postavy Ferdy Mravence, je zaměřena na tři z mnoha Sekorových knih, a to na Ferdu Mravence, Čmeláka Aninku a Uprchlíka na ptačím stromě. Zvířecí hrdiny těchto knížek uvidí návštěvníci nejen ve výtvarném a literárním pojetí Ondřeje Sekory, ale i ve skutečnosti, tak, jak se reálně v přírodě vyskytují.
Známé Sekorovy ilustrace jsou doplněné věcnými informacemi o biologii zobrazeného druhu a dokonce i samotným živočichem či jeho fotografií a dalšími předměty, které se k jeho životu v přírodě vztahují. Návštěvník tak získá důkaz, že Ondřej Sekora byl mimo jiné i vynikajícím zoologem, jehož kreslené postavy žijí ve shodě s tím, co se opravdu v přírodě děje.
Ferdu Mravence a další Sekorovy postavičky si oblíbily nejen děti, ale oceňují je i pedagogové pro jejich nenásilné výchovné působení a pro etické hodnoty, které vyznávají. Sekorovu dílu se dostalo uznání i od vědecké obce, například docent Univerzity Karlovy Josef Mařan ještě za Sekorova života napsal: „Setkávám se ve svém povolání často s mladými adepty vědy o hmyzu. Mnozí nesměle i nadšeně přiznají, že to byl Ferda Mravenec a brouk Pytlík, kteří probudili jejich zájem o entomologii." Vždyť právě díky Sekorovi známe úplně samozřejmě jména tak neobvyklého hmyzu jako splešťule blátivá, chrostík nebo mravkolev.
ONDŘEJ SEKORA – výtvarník samouk, novinář, karikaturista, ilustrátor, přírodovědec...
aneb „práce všeho druhu“
Ondřeje Sekoru nejlépe charakterizuje přízvisko „práce všeho druhu".
Jako výtvarník byl samouk, stal se reportérem prvorepublikových Lidových novin, sportovním redaktorem, karikaturistou a ilustrátorem knih jiných spisovatelů. Jeho dílo je mimořádné svou jednotou výtvarné a literární složky a inspirativní v tom, jak tvůrčím způsobem překračuje hranice do té doby vžitých žánrů a postupů. Vnesl do dětské literatury nové myšlení, hovorovou řeč i svébytný humor. Přitom všem se držel reality a přírodovědné přesnosti.
Touto výstavou chceme ukázat běžné, i když pro laika těžko zachytitelné, zástupce české přírody a také vyjádřit úctu Ondřeji Sekorovi jako velmi pracovitému a vzdělanému člověku, který se sám potýkal s těžkým osudem aniž by svými starostmi zatížil tvůrčí dílo pro druhé.
Výstava ONDŘEJ SEKORA PŘÍRODOVĚDCEM na velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka potrvá
až do 23. února 2014. Veškeré bližší informace, včetně otevírací doby, naleznete po kliknutí ZDE.
Tým pracovníků Ekocentra Trkmanka
Plakát na výstavu ONDŘEJ SEKORA PŘÍRODOVĚDCEM na Ekocentru Trkmanka
* otevřete kliknutím ZDE
28-01-2014-BK