Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pravým pokladem může být i přátelství

O tom se přesvědčily děti ze třídy Sluníček z mateřské školky při povídání o knížce Lily a Momo. Tuto knížku si pro ně knihovna připravila speciálně na dnešní „Ponožkový den“, kdy se nosí každá ponožka jiná. Stejně jako děti ze Sluníček i hlavní postava knížky Lily měla každou ponožku jiné barvy.

Aby to Sluníčka neměly tak jednoduché, nevedla cesta do knihovny přímo. Po svačině je venku čekalo hledání pokladu, ke kterému je vedly kousky mapy a rýmované nápovědy. Všechny místa děti úspěšně našly a dorazily tak na poslední místo zaznačené v mapě – do knihovny.

Z počátku se děti trochu divily, co má společného poklad s knihovnou, ale protože jsou bystré a šikovné, rychle přišly na to, že knihovna je vlastně velký poklad pro někoho, kdo má moc rád knížky. A jeden takový „tištěný poklad“ jsme si spolu přečetli  - knihu Lily a Momo od Kataríny Macurové. S dětmi jsme vešli do příběhu o holčičce, které chyběl kamarád na hraní, až jí jednou došel balík s prapodivným tvorem. Stránku po stránce jsme si interaktivně povídali o příběhu a užili jsme si spoustu legrace, když jsme s dětmi pátrali, co je v balíku, nebo co je Momo, jak tvora nazvala, vlastně zač. Anebo když se Lily a Momo zkoušeli spolu hrát, ale vůbec jim to nešlo. Odhodlání a nezdolnost Lily ukázaly dětem, že přátelství dá i trochu práci a že vlastní představy o tom, jak si hrát, občas musíte sladit s představami ostatních. 

A nakonec si ještě jeden poklad z knihovny opravdu děti odnesly. Našly totiž v knihovně za knihou se Sluníčkem truhličku s čokoládovými zlaťáky, které pro ně tady asi nechal… Momo.

Městská knihovna * Třída Sluníčka z Mateřské školy V. Pavlovice na jarní besedě v knihovně

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Karolína Bártová / 21.3.2019