Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Přátelé z francouzského Echenonu zavítali do V. Pavlovic

Pokud se vám pozdává, že jste v posledních dnech zaslechli v ulicích města Velké Pavlovice francouzštinu, nejste na omylu. Naopak, tento týden se s ní budeme setkávat na každém kroku. Naše městečko totiž navštívila takřka čtyřicetičlenná návštěva z družebního města Echenon z Francie. Přátelé k nám po náročné a dlouhé cestě dorazili v pondělí navečer, srdečně se přivítali, ubytovali se ve svých hostitelských rodinách a pomalu se začali připravovat na celotýdenní, ale přednostně úterní pestrý program.

Ten byl koncipován v duchu představení městečka Velké Pavlovice, především však jeho novinek, které zde byly vybudovány od poslední návštěvy echenonských u nás. Průvodcem našim milým hostům se pro tento den stalo samotné vedení města v čele s hlavní organizátorkou, matrikářkou Dagmar Švástovou, jež je strůjcem celotýdenního bohatého seznamu míst, která nesmí opomenout a minout.

Hned z rána proběhlo přivítání hostů z Echenonu na radnici města, kde se poprvé oficiálně sešli oba starostové družebních měst, za Echenon Dominique Lott a za Velké Pavlovice Pavel Procházka. Nezdrželi se však dlouho a hned vyrazili do ulic města, plni zvědavosti a očekávání nových zážitků a poznatků.

První zastávkou byla vinařská ulička Pod Starou Horou s barevnými tančícími sklepy, ze které následoval přesun do stínu a chládku komplexu budov škol. Po jejich projití se echenonští zastavili na novém informačním místě na Náměstí 9. května, odkud vyrazili na prohlídku nové obytné lokality Padělky, kde samozřejmě neminuli ani právě dokončovaný penzion pro seniory. Odtud už bylo co by kamenem dohodil do Mateřské školy, opět do chládku, který byl v právě panujícím vedru vskutku vítaný a žádaný.

Na řadu přišla také rozhledna Slunečná s úžasnými výhledy do kraje, kterými byli naši hosté uchváceni, spouště fotoaparátů cvakaly o sto šest. Valící se horký vzduch a žhnoucí slunce zahnalo celou velkopavlovickou expedici opět do chládku, tentokrát nově budovaného Penzionu André, přestavěného ze staré budovy Šlechtitelské stanice vinařské, kde na chvíli na naše hosty dýchla jižanská atmosféra. Penzion a jeho okolí, který bude slavnostně veřejnosti otevřen už za tři týdny, je vystavěn v toskánském stylu. A jak známo, Toskánsko je jednou z nejatraktivnějších a turisticky nejnavštěvovanějších oblastní Itálie. Jak by ne, je tam skutečně nádherně a ne náhodou je i náš malebný kraj k těmto místům tak často přirovnáván. Nutno podotknout, že byli naši hosté prostory penzionu ohromeni a nadšeni.

Další bod by se dal označit jako hřeb dne, nebo přinejmenším jako velké překvapení. To se událo v relaxačním parku u Trkmanky. Za přítomnosti všech hostů, hostitelů a představitelů měst zde byl odhalen kámen s pamětní deskou, která má připomínat dlouholeté vzájemné srdečné přátelství měst Echenon a Velké Pavlovice. Symbolicky je tento kámen umístěn vedle mladého stromku javoru, jež zde vysadil v rámci akce Rodiny sázejí stromy – 16. dubna 2013 tehdy zcela náhodný vzácný host z Echenonu pan Gilles Flageolet.

Následoval chutný oběd na Ekocentru Trkmanka s prohlídkou jeho interiérů i exteriérů. I těmi byli echenonští překvapení. Většina z nich má v paměti nevzhlednou zchátralou budovu, kde by bývalý zámeček hledali jen s opravdu notnou dávkou fantazie. A najednou, taková krása! Expedice pokračovala i k místnímu rybníku, kde si prohlédla zvláštně architektonicky řešenou rybářskou baštu, domeček levitující nad hladinou a odtud pak přešla k prohlídce vinařského labyrintu podzemních chodeb Vinných sklepů Františka Lotrinského.

Zde se začala projevovat únava a pomalu se nachyloval i čas k večeři, vhodný také k nějakému tomu příjemnému kulturnímu zážitku, ani ten samo sebou nechyběl. Společná večeře hostů i hostitelů proběhla na nádvoří Ekocentra Trkmanka, kde následně proběhl první večer premiérové kulturní akce „Prázdninové slavnosti hudby aneb pět večerů s různými hudebními žánry“.

O zábavu se s bravurou sobě vlastní postarala venkovská dudácká muzika Bedrník z jižních Čech, dále pak místní mužácký Presúzní sbor a cimbálová muzika Lašár. Publikum bylo výkony všech hudebníků velmi potěšeno, což dávalo najevo nekončícími potlesky. Snad i tím všechny soubory podnítilo k zajímavému hudebnímu číslu. Všechny výše jmenované soubory se daly na chvíli dohromady, vytvořily jednu, co se týče hudebních nástrojů a pojetí, netradiční skupinu a zahrály a zazpívaly si společně hned dvě písničky. Aplaus neznal konce...

To už se přehoupl příjemný večer do hluboké teplé letní noci, unavené zraky všech účastníků náročného dne se začaly klížit, nastal pro tentodlouhý krásný den čas loučení. Ale také plánování středečního programu. Naši hosté se zajedou zchladit do jeskyní Moravského krasu a také se podívají do Modrotiskové dílny v Olešnici.

Karolína Bártová


 

Fotogalerii z návštěvy hostů z francouzského družebního města Echenon
ve Velkých Pavlovicích otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Ing. Zdeněk Karber & Milena Karberová

 

 

07-08-2013-BK