Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Přátelé country: Tančíme hlavně pro radost

Napsali o nás; Břeclavský deník 23.10.2012 * Taneční soubor Přátelé country Velké Pavlovice tvoří celkem třiatřicet členů nejen z Velkých Pavlovic, ale i širokého okolí. Ne všichni tanečníci se proto na zkoušky pokaždé sejdou.

ZNÁTE JE Z PÓDIÍ – Z nepřeberného množství tanců si vybrali country – americký styl, jehož počátky sahají do osmnáctého století. Amatérský Taneční soubor Přátelé country Velké Pavlovice se tance učí především pro radost.

Country tančíme hlavně pro zábavu," tvrdí třiapadesátiletá vedoucí velkopavlovického souboru Jana Vondrová.

První tanečníci se začali scházet v únoru před třemi lety. „V té době jsme s některými současnými členkami navštěvovaly hodiny cvičení. Naše lektorka a pozdější country vedoucí Věra Chiabodová nás tehdy lákala k vystoupení na benefičním countrybále. A my jsme souhlasily. Nechtěly jsme tam vypadat jako úplní amatéři, tak jsme se rozhodly naučit pár choreografií," vypráví Velkopavlovičanka.

Vážná překážka
Mělo to však jeden háček. Ženy musely přemluvit k tanci i své manžele. „Nějakou dobu nám to trvalo. Pořád se totiž na něco vymlouvali. Až jeden z nich projevil odvahu a tancování odkýval. Ostatní se pak po jeho vzoru přidali," směje se Vondrová.

Jak dodává, nakonec se na své první akci čtyři odvážné páry předvedly s country tanci jako jediní. V současnosti patří mezi Přátele country třiatřicet nadšenců ve věku dvaatřicet až šestašedesát let. „Z toho je dvanáct mužů," podotýká vedoucí.

I přesto, že ve skupině převažují ženy, učí se choreografie párových tanců. „Jednoduše spolu tancují dvě ženy. Jedna z nich se proto musí naučit roli muže," říká.

K tomu, aby mohli country tančit prý nepotřebují ani žádnou složitou průpravu. „Hodně kroků jsme prostě odkoukali. Buď od ostatních country skupin nebo z internetu. Byli jsme i na pár školeních a kurzech. Tančíme však to, co se nám líbí," říká třiapadesátiletá vedoucí.

Na zkoušky se scházejí dvakrát týdně. „Sejde se nás tak dvaadvacet, někdy šestadvacet," vypočítává Vondrová s tím, že ne všichni členové jsou z Velkých Pavlovic.

Asi čtyřicet procent tanečníků jsou přespolní. Někteří jsou z Břeclavi, Moravské Nové Vsi, Zaječí a dokonce i z Brna," vyjmenovává.

Různorodý počet Přátel country se schází i na vystoupeních. „Razím totiž heslo, že všechny akce jsou přísně nepovinné. Jedou na ně tedy ti, co chtějí a mají čas," vysvětluje.

Nové členy neberou
Kdo by měl zájem dostat se do řad Přátel country ve Velkých Pavlovicích, má ale smůlu. Nové členy již nepřijímají. „Ještě v minulém roce tomu bylo jinak. Ale nováčci nás brzdí. Musíme zkoušet tance, které jsou nám notoricky známé a někteří ze starších členů přestali na zkoušky chodit," poznamenává.

Jak s americkým tancem začít, však lidem ve Velkých Pavlovicích rádi poradí. Nebo se na ně mohou přijít zájemci podívat na některou z country akcí.

Autor: Veronika Schallenbergerová

 

country 1.jpg

 

24-10-2012 PV