Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pracovnice TIC objevovaly tajemství a krásy Soutoku

Turistické informační centrum Mikulov uspořádalo ve čtvrtek 28. května 2009 školení pracovníků TIC s terénní exkurzí do Biosférické rezervace Dolní Morava – Soutok. Velmi zajímavého setkání, nabitého novými a především pro návštěvníky těchto míst praktickými informacemi, se zúčastnily i pracovnice TIC ve Velkých Pavlovicích.

Exkurze byla zahájena na Polesí v Lanžhotě, které spadá pod Lesní závod Židlochovice. Účastnice školení přivítali Ing. Petr Čupa – zástupce ředitele Biosférické rezervace Dolní Morava a pan Jiří Netík – vedoucí polesí Soutok.

Na úvod byly pracovnice z Turistických informačních center z Mikulova, Břeclavi, Hustopečí a Velkých Pavlovic proškoleny teoretickou přednáškou přímo v sídle polesí Soutok, jež je umístěno v historické budově postavené rodem Lichtenštejnských.

Poté se výprava se svými odbornými průvodci vydala mikrobusem na praktickou terénní prohlídku celé rezervace. Podívala se na zámeček Pohansko s nedalekými vojenskými bunkry (tzv. řopíky), prohlédla si zámeček Lány, jež je v současné době v soukromém vlastnictví a samozřejmě se zastavila i u samotného soutoku řek Dyje a Moravy. Toto místo je hranicí tří států – České republiky, Slovenské republiky a Rakouska. Průsečík hranic všech tří států je umístěn v bodě, kde se stékají řeky (tudíž pod hladinou, nebo chcete-li přímo na hladině :-)). Malebné místo soutoku je obklopeno mimořádně vzácnou přírodou a snad i proto působí až mystickým dojmem.

Přednáška byla pro pracovníky pohybující se v turistickém ruchu velmi inspirativní a především přínosná. Věříme proto, že se všichni turisté poučeni našimi pracovníky vrátí ze soutoku stejně plni dojmů, bez zbytečného bloudění a také bez možná někdy i nevědomého ubližování okolní velevzácné přírodě.

Účastnice exkurze tímto děkují panu Čupovi a panu Netíkovi za perfektní poutavý výklad a zároveň vzkazují všem potencionálním návštěvníkům Biosférické rezervace Dolní Morava – Soutok – určitě tato místa navštivte!

Pamatujte však, že Vy máte být pouhými tichými návštěvníky a pozorovateli tohoto nádherného cípu přírody. Proto buďte pokorní, respektujte klid a prapůvodní zde zaběhnutý řád a neubližujte svým chováním nikomu a ničemu. Pohledy a atmosféra těchto míst Vám to pak oplatí nezapomenutelným zážitkem.

PS: Nezapomeňte si za účelem pozorování ptáků a ostatních zvířat vzít s sebou dalekohled! A jedna informace na závěr – pokud se díky pohybu po neoznačených a nepovolených cestách ztratíte, mobilní telefon Vám příliš nepomůže. Není zde téměř žádný signál!

 

Exkurze na Soutoku byla pro pracovnice TIC velkým přínosem a zážitkem ...

Foto © 2009  Karolína Bártová

 

Navštivte také ...

 

www.dolnimorava.org           www.lesycr.cz/zidlochovice/

 

29-05-2009