Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Prácheňský káník byl trumf

Napsali o nás; Břeclavský deník, 26.1.2015 * Holuby chová už více než padesát let. Antonín Komosný z Velkých Pavlovic se za tu dobu staral o tisíce opeřenců. V současnosti má sice doma ve voliérách podstatně méně holubů než kdysi, zato na Břeclavsku jedinečných.

S plemenem prácheňský káník modrý získal na víkendové chovatelské výstavě pohár starosty města Velké Pavlovice. „Mám deset párů tohoto plemene, není to moc, jsou ale pěkní. V okrese je nejspíš nikdo jiný nechová,“ usmívá se pětašedesátiletý muž.

Ve velkopavlovické chovatelské hale se na dva dny sešli holubáři z Břeclavska a dalších koutů republiky. Nechyběli ani chovatelé z Novosedel, Mikulova, Hlohovce či Valtic.

„Uspořádali jsme speciální výstavu skřivanů a římanů, kterou doplnila místní výstava dalších plemen,“ říká Komosný.

Lidé si mohli prohlédnout téměř třicet plemen a barevných rázů, celkem přes čtyři stovky holubů. Nejen koburské skřivany a římany, ale také bubláky, kingy, české staváky, poštovní holuby nebo právě prácheňského káníka modrého. „Toto plemeno vyšlechtili v Klatovech,“ zmiňuje muž. Titul nejlepší kolekce udělili hodnotitelé Josefu Römerovi z Popic, který přivezl polské rysy.

Velké Pavlovice jsou jedním z mála míst na Břeclavsku, kde se ještě poměrně často konají speciální výstavy různých plemen holubů. „Máme hezkou halu, vystavovatelé se sem rádi vrací,“ povídá Komosný, který je i jednatelem chovatelů ve Velkých Pavlovicích. Jeho prácheňský káník modrý s černými pruhy dostal od porotců sedmadevadesát bodů ze sta. „Holubi se posuzují evropským způsobem bodování. Podle vzorníku. Musí mít jisté přednosti, které se týkají například barvy nebo očí,“ vysvětluje úspěšný vystavovatel.

Pěstovat výstavní holuby není podle Komosného žádná legrace. „Vyžadují kvalitní krmení, nejen ječmen. Chovatele to stojí peníze. Musí počítat i s výdaji za léčiva, bez kterých se neobejde,“ tvrdí muž. Podle něj zůstalo ve městě už jen pět holubářů, kteří se tomuto koníčku věnují s nadšením. „Když jsem ještě chodil do školy, byli holubi v každém domě. Teď je to jiné. Mladí nemají zájem. A to ani o chov jiných zvířat. V naší organizaci máme jen jednoho mladého chovatele,“ běduje Komosný. Přitom v dobách největšího rozpuku měli velkopavlovičtí chovatelé kolem osmdesáti členů.

Přemysl Spěvák, Břeclavský deník


 

Na speciální výstavě skřivanů a římanů posuzovatelé udělili celkem 4x titul šampion a 12 čestných cen.

Na místní výstavě holubů všech plemen „O pohár starosty města Velké Pavlovice“ získal pohár starosty města již zmiňovaný Antonín Komosný na holuba prácheňský káník s počtem 97 bodů. Z velkopavlovických chovatelů holubů si čestnou cenu odnesli ještě Vincent Hirčák za mautubánce, Antonín Konečný za českého rejdiče, Jan Procinger za českého bubláka a Jakub Procinger za poštovního holuba.

Věra Procingerová

 

Fotogalerii z výstavy holubů otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Bronislav Procinger

 

26-01-2015 PV