Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Poslední hodovní den v bohatých fotogaleriích

Z úterního hodovního dne, ačkoliv byl deštivý a na veselí s těmito slavnostmi spojené trošku pochmurný, se nám sešlo ohromné množství nádherných fotografií. V dalších čtyřech fotogaleriích si můžete prohlédnout snímky pana Radomíra Zapletala mapující průvod městem, odpolední sólo čmeláci a večerní zábavu za sokolovnou. Za snímky velmi děkujeme!

 

Jaké zajímavosti se dočteme o hodovém úterý v knize
„Velkopavlovické hody – historie a současnost“?


Velké vyvrcholení hodů, ve kterém se prolínají generace krojovaných a nezřídka se ho účastní celé rodiny v krojích, nastává právě v tento hodovní den. Všechny krojovaná děvčata jsou nastrojena v bílých sukních, což je opravdová nádhera.

Odpolední sólo patří dětem. Sóo čmeláci je ryze místní specifikum vytvořené pro dětskou drobotinu. Je to nevídaná událost, atrakce a podívaná, a to nejen pro děti a jejich rodiče. Na svá „čmeláčí léta“ zavzpomíná i velká část krojované chasy.

JEDNOU Z NEJMLADŠÍCH HODOVÝCH TRADIC...

...jsou svou účastí ženáči. Její počátek najdeme na začátku 90. let, kdy se ženatí pánové, spíše jenom jednotlivci, a ne každý rok, zapojovali do hodového odpoledne v krojích, jako připomenutí své krojové a hodové minulosti. Poprvé hojně a v průvodu jdoucí hned za muzikanty se objevili ženáči v roce 1996, jako reakce na nezvolení stárků a coby vyjádření vlastní podpory hodových tradic. V průběhu let se po jejich boku objevily i manželky, které většinou chodí „jenom v červenicách“, ale i tak dávají vzpomenout na svoje „mladší léta“ a jsou krojované chase příkladem, nejen v tanci a zpěvu.

O úterním večeru jsou voleni z řad ženáčů starší stárci. Vybírají si je aktuální stárci a symbolicky fedrem a šmukáčem jim předávají správu hodové zábavy po zbytek úterní noci. Sóla bosky, bez košil a trenkách jsou nejlidovější a nejveselejší částí hodů. Za bujarého veselí, při dobrém vínku a lahodném moku prvního burčáku místních vinařů se pak tančí a zpívá až do svítání.

Výrazem úcty a poděkování je sólo pro muzikanty, za jejich nemalé nasazení a obětavost. Mnozí zpravidla hrávají na hodech celé tři dny a noci. Jejich nástroje a posty pak dočasně zastupují místního dobrovolní, mnohdy i příležitostní muzikanti. Příležitost dostávají už i budoucí nástupci z místní mládežnické dechové hudby.

(Zdroj: kniha "Velkopavlovické hody - historie a současnost", rok vydání 2010)

 

Fotoreportáž Radomíra Zapletala - HODY 2010 * Úterý 17. srpna 2010


FOTOGALERIE I. - Průvod krojovaných městem a zábava v sokolovně *
otevřete kliknutím ZDE

FOTOGALERIE II. - Odpolední zábava v sokolovně a sólo čmeláci * otevřete kliknutím ZDE

FOTOGALERIE III. - Večerní zábava za sokolovnou (1. část) * otevřete kliknutím ZDE

FOTOGALERIE IV. - Večerní zábava za sokolovnou (2. část) * otevřete kliknutím ZDE

 

Úterní večerní sóla pod májí plné humoru a recese... (Foto © 2010 Radomír Zapletal)

 

21-08-2010-BK