Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ponoříme se do oranžové a nabídneme i meruňkový guláš!

Napsali o nás * Břeclavský deník, 1.7.2014 - I meruňkový guláš naservírují ve velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka. S masem. Bude součástí receptáře rozličných dobrot, které se neobejdou bez jedné ingredience – meruňky. První ročník Velkopavlovického meruňkobraní doplní cyklo a vinařský program sobotního dne a večera ve městě.

Připravuje se na něj i Dagmar Švástová z tamního městského úřadu. „Několik specialit vychází z kuchařky Meruňky na talíři, která vyšla loni. Přispělo do ní snad až třicet žen," řekla jedna z nich. Recept Švástové na vepřový bůček s meruňkami ale tentokrát bude chybět.

Oranžové plody ovšem upraví na mnoho jiných způsobů: pochoutky budou smažené, kynuté nebo míchané. „Do přípravy se zapojí kuchařky ze základní a mateřské školy nebo přímo z ekocentra. Určitě bude co ochutnávat," lákala Švástová.

Velkopavlovičtí navíc vyhlásili soutěž o nejlepší ovocný knedlík. „Budeme rádi, když se do ní zapojí i ženy z okolních obcí regionu Modré Hory," přála si Švástová.

Pestrý sobotní den začne ve Velkých Pavlovicích už hodinu před polednem. Cyklovýletem. U rozhledny Slunečná vyrazí kolaři na cestu po vinařských tratích nazvanou Horem Kolem Dolem. Účastníky delší pětadvacetiki­lometrové tratě čeká celkem pět zastávek s povídáním.

Pozadu nezůstanou ani Velkopavlovičtí vinaři. V podvečer otevřou téměř dvacet sklepů. Až do půlnoci. „Představí vína ročníku 2013. Historicky získala největší množství medailí na zahraničních výstavách," uvedl vinař a předseda spolku Vína z Pavlovic Pavel Lacina mladší.

Již zavedená akce Víno v oranžovém má k poetickému názvu dovětek Noční otevřené sklepy. Barvu pořadatelé ctí. „Máme oranžová trička, ubrusy a podobně," zmínil vinař k akci, jejíž první ročník se konal v roce 2006.

Jak dodal, nápad organizátorů převzali někteří návštěvníci. „Jedna skupina lidí, která přijíždí na akci každý rok, nosí oranžové paruky, trička, kraťasy a sandále. Jestli jim ladí i spodní prádlo, to nevím," zasmál se při vzpomínce Lacina. Podobnost s fanoušky nizozemského týmu na právě konaném mistrovství světa ve fotbale je ale podle něj čistě náhodná…

A „sladká meruňka" na závěr? „Jako poděkování návštěvníkům děláme tematický ohňostroj. Vypukne o půlnoci u radnice," pozval za všechny předseda vinařského spolku. O atmosféra se postará Hudecká muzika Ondřeje Vinklera. Do města pojede z obcí Modrých Hor zdarma kyvadlová doprava.

Grafik Martin Otáhal o sobotní program přijde. „Rád bych se zúčastnil, ale pracovní vytížení mi to nedovolí," řekl. O meruňky však nepřijde. Jako správný Velkopavlovčan má několik stromů na zahradě.

 

Program - sobota 5. července

11.00 hod. * Kolem Horem Dolem, cykloakce, start u rozhledny Slunečná
-
více po kliknutí ZDE

13.00 hod. * Velkopavlovické meruňkobraní v Ekocentru Trkmanka, soutěží se také o nejlepší ovocný knedlík
-
více po kliknutí ZDE

17.00 hod. * začíná Víno v oranžovém aneb Noční otevřené sklepy
- více po kliknutí ZDE


Autor: Přemysl Spěvák, Břeclavský deník


 

 

 

02-07-2014-BK