Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Podzimní zájezdy - pštrosi, zámek, jeskyně i keramický jarmark

 Září se přihlásilo svým krásným počasím a tak by bylo škoda sedět doma.

Moravský kras a okolí

První víkend v tomto měsíci byl ve znamení putovního zájezdu po trase - zámek  Rájec nad Svitavou, pštrosí farma Doubravice, sloupsko-šošuvské jeskyně a horní můstek Macocha.

Zámek Rájec nad Svitavou je národní kulturní památka, která se nachází na vyvýšenině v bezprostřední blízkosti souměstí Rájec-Jestřebí a nesoucí název původně samostatné obce Rájec nad Svitavou. Patří k architektonickým klenotům Čech i Moravy a je výmluvnou a zároveň výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu 2. poloviny 18. století.

Necelých 7 kilometrů od této památky se nachází pštrosí farma v Doubravicích, naše druhé zastavení. Zabývá se chovem pštrosů afrických, jejich šlechtěním, zpracováním pštrosího masa a pštrosích produktů. Kromě afrických pštrosů modrokrkých a uměle vyšlechtěných černokrkých chovají ještě nandu pampového a emu hnědého. Zvířata jsme si prohlédli na pastvinách.

V Doubravicích byla ještě jedna zajímavost - velké skleníky plné květin, různých rostlinek, a lákadel pro ženy. A my toho řádně využily a pořádně nakoupily.

Dalším zastavením byly Sloupsko-šošůvské jeskyně. Jsou největší zpřístupněné jeskyně v české republice. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. My jsme zvolili dlouhou trasu o délce 1.760 metrů končící v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Největší atrakcí je propast Nagelova, hluboká 80 metrů. Tato propast je největší pozemní propastí svého druhu v České republice.

Poslední zastavení bylo na Macoše na menší nákupy. Někteří toho využili na občerstvení i focení.

Keramický jarmark v Kunštátě a zámek Lysice

Druhý zájezd měl jasný cíl - keramický jarmark v Kunštátě. Při kontrole osob v autobuse došlo ke zjištění, že klientelu tvoří, kromě řidiče, jeden muž a 40 žen. Bylo hned jasné pro koho je tento zájezd určený. I když naši meteorologové hlásili silnou změnu počasí a my ji plně očekávali, tak nedošla. Pršelo jen krátce okolo jedenácté hodiny a pak nic. Radost pro nás.

Po zaplacení vstupného jsme obdrželi fialový pásek na ruku a mohlo se jít utrácet. Některé ženy to vzaly pozvolně, spíše na teorii průzkumu a potom rozhodování a nakonec nákup. Jiné daly na první dojem a ihned kupovaly. Před třetí hodinou se k autobusu dostavily všechny ženy na čas obtěžkány svými nákupy.

Druhou částí zájezdu byla návštěva barokního zámku Lysice. Tento zámek vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry posledních panovníků z rodu Dubských. Kromě zámku nás překvapila zahrada s nádhernými arkádami.

A co nás čeká dále? Bude to 12. listopadu zájezd do stověžaté Prahy, nazvaný „Cestou – necestou“. A potom už vánoční adventní zájezdy do Vídně, maďarského Györu a tentokrát k nim přibyde i vánoční Olomouc.

Text: Lenka Bukovská / Foto: Účastníci zájezdů / 20.9.2016

SVČ při ZŠ Velké Pavlovice - Podzimní zájezdy do Moravského krasu a na keramický jarmark do Kunštátu