Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

PODZIMNÍ ŠLAPKA 2012 udělala tečku za 217 dny toulání

Dny cykloturistické sezóny 2012 jsou sečteny. Definitivní tečku za dvě sta sedmnácti denním maratónem toulání a cyklovýšlapů udělala PODZIMNÍ ŠLAPKA 2012 – pohodová, na svátek 17. listopadu 2012 připadající akce, která se uskutečnila ve Velkých Pavlovicích už počtvrté. Na jaře, přesně 14. dubna, jsme sezónu přestřižením pásky společně otevřeli a po dlouhých sedmi měsících opět s plnou parádou uzavřeli. Nyní ji necháme pár měsíců odpočívat, to aby nabrala druhý dech mohla se s patřičným nasazením a elánem zase v roce 2013 rozjet. Bude totiž plná zajímavých novinek. Zatím si je však necháme pro sebe, trumfy z rukávu vytáhneme až na jaře!

PODZIMNÍ ŠLAPKA je akce, která se konala letos již počtvrté a tak se přirozeně nabízí myšlenka, že by svým opakováním mohla ztratit na punci originality. Omyl! Právě Podzimní Šlapka je každoročně, co se týče programu i trasy, naprosto jiná. Navíc vzhledem k nevyzpytatelnosti počasí hledají vždy pořadatelé alternativu, kterak se během výšlapu alespoň částečně schovat pod střechu, nejlépe do tepla a také jak se zahřát. Zároveň je tato akce zasvěcena prohlídkám buď zcela nových, nebo opravených objektů či exkurzím do jinak nepřístupných provozů místních podniků. A také je pokaždé připraveno nějaké to překvapení!


 

Od teorie k praxi – Podzimní Šlapka 2012 aneb Uzavírání cykloturistické sezóny 2012
skončila a tak nastal čas bilancování. Splnila vše? Do puntíku! Přesvědčte se sami…

 

Za první – TRASA

Letos se startovalo premiérově od nových barevných vinných sklípků Pod Starou Horou a každý si mohl vybrat ze dvou okruhů. Z pěšího 5,5 km dlouhého nebo cyklistického 11 km dlouhého, obou vedoucích po Velkých Pavlovicích a okolí, delší možnost až přes obec Bořetice. Většina si vybrala první alternativu, ale i pár zdatných cyklistů se objevilo, někteří k nám přicestovali dokonce až z Bruntálu!

Pěší trasa Šlapky částečně kopírovala nově vznikající naučnou stezku „Deset zastavení v kraji meruněk a vína“ a tak se putující často potkávali s novými dřevěnými odpočívkami, které budou brzy doplněny o úžasné, naprosto originální, informační panely. Už nyní můžeme lehce poodkrýt pokličku Jarní Šlapky 2013 a prozradit, že si právě při její příležitosti tuto stezku projdeme úplně celou…

"Šlapající" navštívili ranč u cihelny, kde je čekalo už druhé sladké koláčová a buchtové občerstvení, to první bylo hned na startu, a zároveň i další setkání s velmi příjemnou hasičskou svařáčkovou hlídkou, která je pronásledovala po celé trase. Věřte, nikdo se před ní neschovával! Hasiči měli navíc připravené voňavé špekáčky, rozdělaný oheň a tak se protentokrát namísto rajtování na koních každý raději věnoval opékání a křupkání vypečené kůrčičky a popíjení lahodného svařáku.

Děti si zde navíc mohly zkusit pod bedlivým ostřížím dohledem myslivců střílení ze vzduchovky. Pokud se jim podařilo dosáhnout předem určeného cíle a netrefit všude se hojně pohybující živé terče ☺, dostaly sladkou odměnu. S úlevou konstatujeme, ztráty na životech ani na zdraví nebyly.

A pak už se „šlapalo“ podzimní krajinou okolo nového rybníčku Biocentra Zahájka, cestou necestou, až k Vinným sklepům Františka Lotrinského, kde příjemnou pohodovou vycházku všichni společně zakončili.

 

Za druhé - PROGRAM

Hlavních bodů bylo hned několik. Z těch opakujících, avšak určitě neméně atraktivních a o to více vyhledávaných, vypíchněme kupříkladu vynikající sokolský gulášek a úžasnou polévku zelňačku v čase obědovém, hudební vystoupení velkopavlovické country skupiny Colorado s tanečními kreacemi a vypilovanými formacemi místních tanečníků Přátelé country a také opět svařáček nebo čaj, v cíli servírovaný úsměvy rozdávajícími děvčaty z Ekocentra Trkmanka.

A novinky? Prim protagonisty hrála jednoznačně možnost nahlédnout za mohutné dřevěné dveře Vinných sklepů Františka Lotrinského, a.s. a zároveň se zúčastnit ochutnávky vín, tentokrát věhlasné a na světových soutěžích bodující místní firmy Vinařství Baloun. Ačkoliv pořadatelé očekávali, že bude celá akce končit kolem druhé hodiny odpolední, skalní se v nádherných prostorách sklepů zdrželi až takřka do půl páté. Tím dokreslujeme a podtrhujeme obrázek zájmu a spokojenosti.

Kdo si mezi vínem, jídlem, tancem a exkurzí ve vinařském podzemním labyrintu posteskl po zpestření živícím uměleckého ducha, taktéž nepřišel zkrátka. V málem výstavním sále sousedního Ekocentra Trkmanka se právě konala autorská výstava krásných, převážně stylově podzimních, fotografií pana Milána Pecky a tak mělo oko dostatečný prostor ke kochání.

 

Za třetí – ÚKRYT POD SŘECHU A DO TEPLÍČKA

Tato „účetní“ položka byla splněna hned dvakrát! Příjemný azyl našli putující u zbrusu nového sálajícího krbu ve Vinných sklepech Františka Lotrinského a nebo na výstavě pana Pecky v Ekocentru Trkmanka.

 

Za čtvrté – PROHLÍKY A EXKURZE NOVÝCH OBJEKTŮ

V podstatě – viz bod „za třetí“ ☺ plus prohlídka barevných vinných sklípků Pod Starou Horou.

 

Za páté – NOVINKY A PŘEKVAPENÍ

Tak tady letos zafungovalo na sto procent „kouzlo“ naprosto předem nepřipravovaného, prostě náhoda. Pouhé dva dny před samotnou akcí se pořadatelům ozvala břeclavská firma provozující půjčovnu boom zažívajících atraktivních vozítek SEGWAY s tím, že by měla zájem se na Podzimní Šlapce prezentovat. Nabídla všem možnost zdarma se projet, vozítka si vyzkoušet a navíc zakoupit svým blízkým vánoční dárek v podobě poukazu a tím ještě jako bonus pomoci malé devítileté Dominičce, dívence postižené dětskou mozkovou obrnou. Paráda! Co říkáte?


 

A to už by mohlo být všechno, suma sumárum! Možná ještě vzpomeňme příjemné počasí, hojný počet takřka stovky „šlapajících“ a hlavně, pohodovou dobrou náladu plnou úsměvů a přátelské atmosféry. Všichni pořadatelé PODZIMNÍ ŠLAPKY 2012 věří, že v očích všech zúčastněných vyšla bilance v kladných číslech!

 

Tak si to pěkně rozložte, ze zisku zážitků čerpejte až do dubna příštího roku
a na JARNÍ ŠLAPCE aneb OTEVÍRÁNÍ CYKLOTURISTICKÉ SEZÓNY 2013,
nashledanou!

 

Za tým hlavních pořadatelů, Město Velké Pavlovice, ZAF Velosport, Sbor dobrovolných hasičů, Ekocentrum Trkmanka,
T.J. Sokol, country skupinu Colorado, Mysliveckou jednotu a provozovatele ranče u cihelny, Karolína Bártová

 


 

Fotogalerie I. * Podzimní Šlapka 2012 - otevření po kliknutí ZDE

Fotogalerie II. * Podzimní Šlapka 2012 - otevření po kliknutí ZDE

Fotogalerie III. * Podzimní Šlapka 2012 - otevření po kliknutí ZDE

Fotogalerie IV. * Podzimní Šlapka 2012 - otevření po kliknutí ZDE

Fotogalerie V. * Podzimní Šlapka 2012 - otevření po kliknutí ZDE

Fotogalerie VI. * Podzimní Šlapka 2012 - otevření po kliknutí ZDE

 

Foto © 2012 Karolína Bártová * František Kobsa * Milán Pecka

 

 

 

18-11-2012-BK