23. listopadu se v Chebu uskutečnil již 26. ročník Dějepisné soutěže gymnázií. Účastnilo se jí celkem 75 škol, vítězů krajských nominačních kol. Naše gymnázium reprezentoval tým studentů ve složení Pavel Kosík, Vojtěch Antoš a Ondřej Sláma.
Soutěž se během čtvrtstoletí své existence stala největším historickým utkáním studentů z České a Slovenské republiky, a proto ji vždy navštěvují i vzácní hosté. Letos do Chebu zavítali předseda Senátu Milan Štěch, významný historik Petr Čornej nebo předseda Akademie věd ČR a prezidentský kandidát Jiří Drahoš.
Téma pro letošní soutěž se jmenovalo Léta strachu a naděje, které zahrnovalo období od roku 1949 do roku 1967. Úkoly byly mimořádně složité; kromě odpovídání na konkrétní otázky jsme museli např. poznat obličeje na fotografiích (naše sbírka jich zahrnovala přes 700), přiřadit k sobě pojmy, které k sobě patří, nebo podle obrázku určit rok výroby motorového vozidla. Velmi specifické pak bylo závěrečné čtvrté kolo, kdy jsme dostali za úkol rozpoznat interprety písní, znělky pořadů či určit film podle ukázky. Prostřednictvím velkoplošné obrazovky zadávaly úkoly i slavné osobnosti, mj. legendární herečka Jiřina Bohdalová nebo slovenský prezident Andrej Kiska.
Dějepisná soutěž je velmi atraktivní; všichni účastníci dostávají ceny v hodnotě přes 4 tisíce korun, ti nejlepší jsou pak oceněni notebooky, tablety, pobytem v Itálii či chytrými telefony. Naše družstvo nakonec získalo 21. místo, které sice úplně neodpovídalo našim představám, ale četné zážitky a přeplněné tašky s cenami nás jen motivují k přípravám k dalšímu ročníku soutěže, které bude věnováno létům 1968 - 1977.
Za náš tým chci velmi poděkovat paní učitelce Míchalové, která nás na soutěž připravovala, za její čas a podporu. Snad se nám podaří uspět i v dalším krajském kole v dubnu!
Podruhé v dějepisném Chebu
Text: Vojtěch Antoš, septima / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 27.11.2017