Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Podkroví radnice se proměnilo v dětský svět, plný kočárků

O prvomájovém odpoledni se výstavní sál na radnici proměnil do posledního místečka ve velký dětský svět. Autorkou této proměny se stala díky své sběratelské vášni paní Iva Veverková, která pochází z Horních Věstonic. Její životní cesta ji však spojila i se životem u nás ve Velkých Pavlovicích. Dlouhá léta pracovala ve zdravotnictví, profesi ošetřovatelky vykonává dodnes. Co ji však provází po celý život, je její velká vášeň, díky které můžeme po dobu trvání výstavy zavzpomínat na kočárek svého dětství, na dětství našich babiček a dědečků i na dětství našich dětí.

Každý exponát má svou historii. Nejstarší pochází ze třicátých let minulého století, „modelově“ nejstarší je však replika kočárku z přelomu 19. a 20. století. Několik z nich má zahraniční původ. „Kočárkový park“ až po současnost tak čítá úctyhodných 90 kousků české i zahraniční výroby. Kočárky jsou dokonale sladěny s dobovým vybavením. Na výstavě jsou k vidění také panenky, plyšáci a jiné hračky, dětské oblečky, peřinky, kolébky a taky třeba sáňky s volantem. 

Dětský svět vesele a radostně oživili chlapci a děvčátka z oddělení Berušek zdejší mateřské školy, kteří tančí ve folklórním dětském souboru Sadováček. Ti nás svým vystoupením nikdy nezklamou, ba naopak vždy potěší. Na harmoniku je tentokráte doprovodila jen o pár let starší Simonka Valná, která je pilnou žačkou zdejší ZUŠ.

Výstava „Retro kočárky, aneb návrat do dětství“ je přístupna veřejnosti do 15. června,
vždy ve dnech od středy do neděle, od 15.00 – 18.00 hodin.

Srdečně Vás zveme na prohlídku.

Dagmar Švástová


 

Fotogalerii z vernisáže výstavy RETRO KOČÁRKY sběratelky paní Ivy Veverkové
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Pavla Valná

 

 

03-05-2014-BK