Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Podivuhodná zima

Místo bílé peřiny a třeskutého mrazu - koberec modrých fialek, zářící macešky a jaro hlásající sněženky! Právě taková je letošní zima ve Velkých Pavlovicích. Denní teploty se během lednových dnů pohybují kolem 10 °C a v noci málokdy pokoří bod mrazu. Ani měsíc prosinec se nevyznačoval významými mrazy. Proto si milovníci ledového vína budou muset nechat, co se týče vzorků 2006, zajít chuť.

Dle meteorologů se letošní zima jeví jako nejteplejší v historii přístrojového zaznamenávání počasí, ale různých extrémů jsme si užili i v lednu 2006. Zatímco dlouhodobý lednový průměr ve Velkých Pavlovicích je -1,88°C, v loňském roce byla průměrná lednová teplota -5.8°C. 21. ledna 2006 bylo 4,4°C a 24. ledna 2006 teplota klesla na - 21,1°C.

Jak se bude počasí vyvíjet dál, je pro veřejnost častým tématem k diskuzím a dohadům. Na jednu stranu si lidé pochvalují výrazné snížení finančních nákladů na otop domácností, ale zároveň se všichni shodují na názoru, že současný průběh zimy není zcela normální. Podle majitelů lyžařských vleků v českých a moravských horských střediscích je sice jednou za 4 roky mírná zima obvyklá, avšak letošní extrém nebyl zaznamenán dle hydrometeorologického ústavu již 200 let.


Tak to vypadá ve Velkých Pavlovicích ve čtvrtek 18. ledna 2007 ...

Rozkvetlé fialky na ul. Hlavní

Masešky na ul. Nádražní

Koberec modrých fialek

Foto: Karolína Bártová