Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Poděkování panu PETRU JILKOVI

Hlavní duší sobotního historicky prvního setkání stárků z Velkých Pavlovic byl pan PETR JILKA. Nápad uspořádat toto setkání se v jeho mysli zrodil již před 12 lety. Po dlouhých přípravách se vysněnou akci podařilo uskutečnit. Hlavní práci v přípravách setkání odvedli Petr Jilka a Jaroslava Drbolová.

Ti díky ochotným spoluobčanům sehnali velké množství historických fotografií z hodů a museli vynaložit téměř detektivní schopnosti, aby zejména na starých fotografiích identifikovali zobrazené osoby. Podařilo se dát dohromady adresář se jmény 420 stárků a stárek, kteří udržovali hodovní tradice od minulého století až do současnosti.

V sobotu jich přišlo do sokolovny 248 a spolu s dalšími hosty zcela zaplnili sál. S úctou a dojetím byli aplausem přivítáni stárci a stárky, kteří stárkovali v prvních letech po druhé světové válce.

Nejsilnější emoce vzbudil pan Rudolf Šťavík, který navzdory uplynulým 64 letem od doby kdy byl stárkem, zazpíval zvučným hlasem jako mladík úvodní sloky velkopavlovické Zavádky.

Vzpomínka byla věnována také celé řadě osobnostem, které se podílely na udržování a rozvíjení folklórních tradic v našem městě a bohužel, již nejsou mezi námi.

Oceněni byli i další spoluobčané, kteří se podílejí na všech činnostech, které k pořádání hodů neodmyslitelně patří - šití, vyšívání a udržování krojů, stavění máje, výzdoba placu za sokolovnou, kde se hody pořádají, nácvik tanců a písní a mnohé další.

Na uspořádání tohoto mimořádného setkání pracovalo dlouho předem mnoho lidí v jejichž čele byl pan Petr Jilka. Největší odměnou pro všechny pořadatele byla děkovná slova spokojených a nadšených účastníků setkání, které se opravdu vydařilo a jistě zůstane dlouho ve vzpomínkách.

 

Fotogalerii ze slavnostního SETKÁNÍ VELKOPAVLOVICKÝCH STÁRKŮ
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2010 Ing. Zdeněk Karber

 

01-03-2010-BK