Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Po stopách výletu do Třebíče, Jaroměřic nad Rokytnou a Dalešic

Sobotní zájezd (17.6.2017) se nesl ve znamení návštěvy kraje Vysočina. První zastavení bylo město Třebíč - konkrétně její jedna část a to sice židovská čtvrť. Ta patří mezi nejucelenější v Evropě. Pro čtvrť jsou typické úzké uličky mezi domy, veřejné průchody, rozpěrné oblouky, romantická náměstíčka, verandy a balkony.

Čtvrť představuje 108 dochovaných staveb. Významná je především Zadní synagoga, která byla dostavěna v roce 1669. Na ženské galerii je umístěn model židovské čtvrti od místního občana a expozice židovské kultury s názvem Místo života - Makom chajim. Výjimečný je Dům Seligmanna Bauera. Představuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období a expozici košer řeznictví.

Druhým zastavením v Třebíči byl židovský hřbitov. Svými 3000 náhrobky a přibližně 11 000 pohřbenými lidmi, je jedním z největších a nejzachovalejších hřbitovů v České republice.

V každém z nás nechala  návštěva tohoto nezapomenutelného místa nějaký osobitý dojem, něco, čím si ho budeme pamatovat. Mně utkvěly v paměti kameny zapuštěné před dveřmi domu - kameny zmizelých. Je to krychle o rozměrech 10x10x10 cm a je zapuštěná do chodníku tak, aby nevyčnívala. Na ní je napsáno jméno toho, který opustil násilně příslušný dům a již se nevrátil. Pokud si chcete nápis na nich přečíst, musíte se ohnout a tím se zároveň klaníte těm, kteří se již nevrátili z koncentračních táborů.

Po prohlídce Třebíče jsme přejeli na zámek Jaroměřice nad Rokytnou, kde byla objednána prohlídka. Zámecký barokní areál je dominantou města, kromě budovy zámku zahrnuje kostel sv. Markéty a zámeckou zahradu, rozkládající se na obou březích říčky Rokytné. My jsme zvolili trasu A - základní, na které jsme si prohlédli hraběcí apartmány, taneční sál, římské lázně či sala terrenu.

Po prohlídce zámku se někteří nechali zlákat zámeckou kavárnou na malé občerstvení v podobě kávy a zákusku.

A poslední zastavení našeho sobotního putování bylo na hrázi Dalešické přehrady. Dost silný vítr si pohrával s vodní hladinou a my měli dojem, že jsme u moře. Prohlídka byla krátká. Nikomu se nechtělo stát venku při takovém počasí a tak hurá do autobusu a domů.

Tak proběhl poslední zájezd prvního pololetí roku 2017 a nyní nás čekají prázdniny.

Zájezd s Lenkou Bukovskou * Třebíč - Jaroměřice nad Rokytnou - Dalešická přehrada

Text: Ing. Lenka Bukovská, organizátorka zájezdu / Foto: Eva Lacinová / 23.6.2017