Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Po cyklostezce Krajem André už potřinácté

Třináctý ročník Expedice Krajem André, který uspořádalo všech devět obcí nacházejících se po trase takřka čtyřicetikilometrové stejnojmenné stezky, se uskutečnil o právě uplynulém víkendu, v sobotu 23. června 2018. 

Jako každoročně se jednalo o poslední sobotu školního roku. To proto, aby se putování po dvou městech – Hustopečích a Velkých Pavlovicích a sedmi vesnicích – Starovičkách, Vrbici, Kobylí, Bořeticích, Němčičkách, Horních Bojanovicích a Kurdějově, mohly zúčastnit neobtěžkáni břemenem školních povinností i děti.

Do startovní listiny na startu akce, tedy v autokempu Formanka v Hustopečích, se zapsalo 310 účastníků. To je oficiální číslo řádně zaregistrovaných. Na trasu však vyráží každoročně mnohem více nadšenců, kteří si stezku i příjemný den v sedle kola užijí ve vlastní režii, ale také bez možnosti využívat řady již nezpoplatněných služeb a hlavně bez možnosti účasti na závěrečném losování o hodnotné ceny.

Zda-li letos počasí přálo či nepřálo je otázka. A také věc vkusu. Poslední léta doprovázela tuto akci mnohdy až úmorná tropická vedra typická pro prázdninový letní čas na jihu Moravy. Letos se teploty nedostaly přes příjemných dvacet stupňů, pofukoval chladivý větřík a slunce se objevilo jen sporadicky. Na cyklovyjížďku stav ideál. Jedni byli nadmíru spokojeni, ale našli i tací, kteří by se rádi více ohřáli a chytli bronz.

Razítkovací místo ve Velkých Pavlovicích vsadilo na osvědčenou klasiku. Poslední roky je toto stanoviště umístěno ve výrobní hale Šlechtitelské stanice vinařské, a.s.. Stejná firma nám kromě komfortního zázemí poskytuje i víno, jehož vzorek dostane každý dospělý účastník expedice k razítku do soutěžního razítkovacího průkazu zdarma. Ani co se týče výběru vína jsme neexperimentovali, nebyl totiž důvod. Už třetím rokem naléváme André Rosé, tedy růžové svěží letní víno, letos ročník 2017, pozdní sběr, polosladké. Účastníci se na něj vždy velmi těší a i letos jako jeden šik tvrdili, že je to to nejlepší víno po celé trase. Děti namísto vína dostaly na dobití baterek sladký oplatek.

Kdo měl zájem, mohl ve Velkých Pavlovicích navštívit vinotéku na Vinařském penzionu André a zakoupit si vína dle vlastního výběru a nebo se projít pro zdejším právě přenádherně rozkvetlém rozáriu. Areál s rozhlednou Slunečná nabízel nejen výstup na ochoz a úžasný výhled do dáli, ale také bohaté občerstvení, kde hrály prim grilované uzeniny a maso.

Ten kdo získal do svého razítkovacího průkazu aspoň sedm z devíti potřebných razítek, mohl se v cíli expedice, tedy opět v autokempu Formanka v Hustopečích, zúčastnit již zmíněného slosování o řadu pěkných cen a úplně každičký se mohl zaposlouchat do folklórních tónů právě probíhajícího tradičního Letního notování.

Akce se vydařila na jedničku, účastníci byli spokojeni, víno chutnalo,
hudba těšila, počasí bylo tak akorát… co více si přát. Snad, za rok zas?

Expedice Krajem André 2018

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 26.6.2018