Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pilot RAF Josef Pavelka plní i 67 po válce stránky novin

Po II. světové válce byli ve své rodné zemi přivítáni chladně, spíše vůbec a vlastně tu byli jen tiše trpěni, to v lepším případě. Mnozí z nich byli vězněni, mučeni a utýráni. O to větší pozornosti, úcty, věhlasu a ocenění se jim dostalo po dlouhých čtyřiačtyřiceti letech útisku, po revolučním roce 1989. Nyní jejich životní příběhy plní stránky knih, novin, natáčejí se o nich filmy, dokumenty, vzbuzují obdiv a to dokonce i u dnešní, válkou a totalitním režimem nepolíbené, mladé generace. Řeč je o pilotech královského letectva RAF v Anglii, mezi kterými měl své důležité místo i velkopavlovický rodák – plukovník Josef Pavelka.

Právě panu Pavelkovi byla v neděli, dne 15. dubna 2012, v rodných Velkých Pavlovicích slavnostně odhalena pamětní deska. Stalo se tak na den přesně 67 let od osvobození města Velké Pavlovice od fašismu. Deska byla umístěna na čestné místo – na budovu II. stupně Základní školy ve Velkých Pavlovicích.

Slavnostnímu aktu přihlížela řada novinářů, mezi nimi i studentka olomoucké Filozofické fakulty, katedry žurnalistiky slečna Eliška Syrovátková, která sice pochází z nedalekého Josefova, ale původní kořeny má její rodina právě ve Velkých Pavlovicích. Najde se mezi námi snad jen málokdo, kdo neprošel přísnou, o to však přínosnější a výživnější, výukou jejího dědečka, matematika a fyzika, pana učitele Syrovátky.

 

Právě Eliška napsala o letci plk. Josefu Pavelkovi velmi zajímavý příspěvek,
který vyšel ve středu dne 18. dubna 2012 v celostátním deníku
Mladá fronta Dnes – příloha Jižní Morava.

Celý příspěvek si můžete přečíst po kliknutí ZDE.

 

Elišce jménem celého města Velké Pavlovice velmi děkujeme!

 

Karolína Bártová


 

Snad nejznámější zpracování životních příběhů českých pilotů
královského letectva RAF v Anglii za II. světové války
je film otce a syna Svěrákových TMAVOMODRÝ SVĚT...

Právě v těchto dnech nastal pravý čas jej opět shlédnout, zamyslet se
a nechat se unést autetickou atmosférou nelehké doby.

 

 

 

18-04-2012-BK