Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pátek pod rozhlednou Slunečná

Již pošesté zorganizovala městská knihovna za velké podpory a pomoci Centra volného času při ZŠ Velké Pavlovice odpoledne s oblíbeným vyřezáváním dýní. Akci jsme před třemi roky přenesli ze dvorku knihovny do areálu pod rozhlednu Slunečná, kde není třeba se o děti bát a kde si to děti i dospělí mohou opravdu užít.

Letos jsme dýňobraní uspořádali v pátek 8. září, neboť dýně zrají rok od roku dříve. Nejvíce jich pro naše potřeby uzraje na zahradě Ing. Lenky Bukovské, což nám velmi usnadňuje pořádání akce.

Je také nutno poděkovat maminkám a tatínkům, protože menším dětem musí s prací nejen pomáhat, ale často musí úkol vlastně splnit za svého potomka či potomky. O to hezčí výsledné výrobky pak můžeme pod rozhlednou vystavovat. Ale bylo by nespravedlivé nepochválit starší děti, které si, jako třeba Šimon Bank, opravdu své dýňové výtvory udělaly do poslední vlnovky zcela samy. Hezké je také propojení s cykloturistickou akcí, která se každoročně koná následující sobotu a tak se dýňovým uměním mohou pokochat desítky návštěvníků Velkých Pavlovic, kteří pod rozhlednou svou cyklotrasu začínají. Ve svých foťácích si vzpomínky na naše výtvory odvážejí do celé republiky.

Jako odměnu pro všechny, kteří pod rozhlednu v pátek přišli, připravili organizátoři ukázku rytířské výbavy a rytířských soubojů, které předvedli chlapci z břeclavské skupiny středověkého bojového umění. Děti jsou kouzelně spravedlivé, protože nemohly připustit, aby v rytířském klání zvítězil pouze Jakub nad Martinem. Souboj se musel opakovat, aby si své vítězství mohl vychutnat také Martin. Za odměnu si pak mohli všichni zájemci některé části brnění a výzbroje vyzkoušet a potěžkat.

Už tradičně jsme končili u ohýnku při opékání špekáčků, opravdu působivou hranici nám nachystali zaměstnanci služeb města. Tatínkové pomohli s jejím zapálením a dohledem nad ohněm, kterému se v podvečerním větrném počasí opravdu dobře plápolalo. Tam, kde se společně na hezkém průběhu akce podílejí organizátoři, vystupující, rodiče i další dospělí, je výsledkem ten nejlepší zážitek.

Video z fotografií paní Ludmily Podešvové * spustíte kliknutím ZDE

MěK * Veselé dýňobraní pod rozhlednou Slunečná 2017

Text: Mgr. Dana Růžičková, knihovnice MěK Velké Pavlovice / Foto: Oldřich Otáhal / Video: Ludmila Podešvová / 12.9.2017