Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pasování mečem v kostele. Z mladé ženy se stala Dáma řádu rytířů vína

Vztah k vínu a ke všemu, co s ním souvisí, provází rodačku z Velkých Pavlovic Alžbětu Suskou  od útlého mládí. Teď se ve svých šestadvaceti letech stala nejmladší členkou Evropského řádu rytířů vína v Legátu Morava. „Zúčastnila jsem se několika akcí, prošla vstupním pohovorem, až o mém přijetí rozhodl senát,“ popisuje cestu ke členství mladá žena.

Evropský řád rytířů vína navazuje na středověký rytířský řád svatého Jiří, který vznikl v roce 1273. Jeho cílem je ctít víno, kulturu vína, křesťanské tradice, přátelství, evropanství, podporovat vědu kulturu a charitativní projekty. V Legátu Morava má nyní zhruba sto členů.

Alžbětu Suskou pasovali mečem do hodnosti Dámy před několika dny ve velkopavlovickém kostele. Po tomto obřadu následoval slavnostní přípitek. „Mělo to pro mě speciální význam, protože z tohoto města procházím,“ prozrazuje.

Společně s ní přijal řád na setkání ve Velkých Pavlovicích další nové členy a některé stávající povýšil na vyšší hodnost, například Rytíře vína. Do organizace mladou ženu přivedl její otec, který je členem asi deset let.

Novopečená Dáma Evropského řádu rytířů vína vystudovala Střední vinařskou školu ve Valticích a nyní končí inženýrské studium v Lednici v oboru zahradnické inženýrství. „Jsem studentkou na plný úvazek, ale zkušenosti sbírám v rodinném vinařství,“ říká.

Do budoucna zvažuje Suská ve studiu pokračovat, ráda by také vychovávala nové vinaře. „Mám ráda výzkumnou činnost a nevadilo by mně zůstat na škole. Není moc lidí, kteří by tu chtěli zůstat,“ odhaluje plány do budoucna.

Pro otevření FOTOGALERIE * klikněte ZDE

Zdroj: https://breclavsky.denik.cz / 27.2.2019