Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pařížské ocenění pro modrohorské vinařství Jedlička & Novák

Významné ocenění za červené víno putuje do další modrohorské obce - tentokrát do Bořetic.

 

České kulturní centrum v Paříži ve spolupráci s Projektem Austerlitz a společností Davay Communications s r. o., pod záštitou pana Pavla Fischera, velvyslance České republiky ve Francii, 1. náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Milana Venclíka a Vinařského fondu České republiky, za přítomnosti nejlepších francouzských a českých someliérů, ve spolupráci s Asociací someliérů ČR a Moravské banky vín uspořádaly pátý ročník „Svátků jara“, soutěže moravských a českých vín.


První část soutěže, při které porota vybírá 40 nejkvalitnějších vín, z nichž řada putuje následně do Paříže na pokračování v hodnocení francouzskými odborníky, proběhla v lednu 2008 v Praze. Prostory Českého centra zastřešily druhou část soutěže, a to v úterý 18. března 2008 od 15 hod. Návštěvníci měli možnost zúčastnit se jak průběhu soutěže, tak i vyhlášení výsledků odbornou porotou. Hodnocení vín proběhlo tzv. „degustací naslepo“.

Předseda poroty, Jean Michel Deluc z Akademie du Vin, na adresu našich vín m.j. řekl: „Tato konfrontace českých a moravských vín umožňuje propagaci jejich produkce, ve Francii nepříliš známé. Za uplynulých 5 let je znát obrovský kus práce Vašich vinařů. Hlavně na červených vínech je vidět větší zralost, jsou mimořádně hedvábná, hebká, s příjemnými tóny po ovoci. Těžko říct, zda je to teplejším klimatem nebo díky práci vinařů, ale tou je to určitě taky. Je zřejmý větší respekt k základní surovině - hroznu," prohlásil.

Další člen poroty, mladý sommelier superluxusního pařížského hotelu Crillon Antoine Pétrus, který byl v porotě poprvé uvedl, že na něho dobře zapůsobila svěžest a živost suchých bílých vín, aromatická škála sladkých, jejich ušlechtilá příchuť po kandovaném pomeranči nebo koření, a také kvalita a zralost červených, na nichž je podle něj hodně vidět práce vinařů. "Bylo to pro mě naprosté překvapení a opravdové potěšení," shrnul Pétrus své celkové dojmy.


Vítězná vína 5. ročníku 2008

Sekty
Gold Cuvée, sekt brut, ročník 2000, Andre-Hříbalová

Bílá vína
Ryzlink rýnský, pozdní sběr, ročník 2007, Víno Hort

Rosé
Cabernet Sauvignon, pozdní sběr, ročník 2007, Víno Hort

Červená vína
Dornfelder, pozdní sběr, 2007, ročník 2007, Jedlička&Novák

Sladká vína
Ryzlink rýnský, slámové víno, ročník 2004, Vinařství Drápal

Absolutní vítěz
Ryzlink rýnský, slámové víno, ročník 2004, Vinařství Drápal