Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Pálavská hřebenovka do třetice úspěšně překonána

Přestože se o členech velkopavlovické T.J. Sokol nejčastěji hovoří ve spojitosti s proslulými guláši či polévkou zelňačkou, tento víkend se věnovali své ryze prapůvodní činnosti – pohybu. Uspořádali již třetí ročník jarního přechodu Pálavy, kterého se mohla zúčastnit široká veřejnost. A je velmi potěšující, že toho hojně, navzdory rychlému nástupu jara jdoucího ruku v ruce s množstvím prací na polnostech či vinohradech, využila.

T.J. Sokol V. Pavlovice v čele s paní Ing. Janou Václavkovou zorganizovala již tradičně zájezd tak, že byl zcela zdarma zajištěn autobus, který odvezl v sobotu ráno, dne 27. dubna 2013, účastníky turistického pochodu do výchozího místa na návsi v Dolních Věstonicích. Odtud šel již každý svým tempem a v souladu se svou fyzickou kondicí po vlastní ose. Možnosti značených turistických tras byly hned tři. Od hradu Děvičky se nabídla volba buď klasickou hřebenovkou „po červené“ okolo Sirotčího hrádku a nebo další dvě alternativy „po zelené“ a „po modré“.

Aby se nikdo neztratil, obdržel každý ještě v autobuse informační brožuru o Pálavě a Mikulovsku s nezbytnou turistickou mapkou a také mapku Mikulova. Právě historické město Mikulov bylo cílem výšlapu a také místem odkud již každý sám, dle organizátory doporučených spojů, odcestoval zpět domů a to buď vlakem nebo autobusem.

Všichni účastníci výšlapu pěší trasu o délce takřka 15 kilometrů bez sebemenšího problému či dokonce pliskýře zvládli. Ne třeba zdůrazňovat, že především pro neunavitelné děti nebylo celodenní pěší putování žádným oříškem. Krom toho si zvládly ještě i zařádit na dětském hřišti v Klentnici, šplhaly po všudepřítomných vápencových skalách, ale především, celou cestu bedlivě studovaly velmi pěkně zpracované panely naučné stezky po Chráněné krajinné oblasti Pálava a sledovaly krásy života v přírodě.

Koncem měsíce dubna je Pálava z celého roku snad nejkrásnější. Je možné ji skutečně vnímat všemi smysly. Těch barev, omamných vůní, vzácné květeny, stromů a keřů v bílých závojích okvětních lístků, k tomu všude se ozývající bzukot včel, nádherné výhledy do krajiny…

Ve výčtu smyslů zbývá snad už jen chuť a ani ta nepřišla zkrátka. Napěchované batůžky se svačinkami se přímo úměrně s počtem překonaných kilometrů ztenčovaly a kdo měl přece jen málo, stavil se jako převážná většina z nás v úžasné kavárničce Café Fara u kostela v Klentnici. Netřeba sáhodlouhých komentářů, vřele doporučujeme!

Cílová odměna byla jasná a předem daná. Uvědomělým jedincům možná postačil dobrý pocit z překonání sebe sama, pro ostatní „hříšné“ smrtelníky se jí stal jednak orosený půllitřík pivečka v některé z mnoha příjemných mikulovských hospůdek, naopak děti se celou cestu těšily na skvělou osvěžující točenou zmrzlinu a hranolky.

Je fajn, že se nás letos sešlo opět tolik a že jsme díky T.J. Sokol V. Pavlovice měli možnost strávit prima den plný pohybu, s bezva lidmi a v přírodě. Počasí nám přálo, žádné dešťové kapky se nekonaly, sluníčko nám po dlouhé zimě celý den nejen prohřívalo zlenivělou kostru, ale také barvilo kůži dohněda.

 

Hlavní organizátorce výletu paní Václavkové za tuto možnost velmi děkujeme
a již nyní se těšíme na další jarní pálavský výšlap!

 

Karolína Bártová


 

III. ročníku jarního přechodu Pálavy s T.J. Sokol Velké Pavlovice
se zúčastnil vskutku hojný počet vyznavačů pěší turistiky!

 

 

Jarní přechod Pálavy se Sokolem * fotogalerii č. I - otevřete kliknutím ZDE
Jarní přechod Pálavy se Sokolem * fotogalerii č. II - otevřete kliknutím ZDE
Jarní přechod Pálavy se Sokolem * fotogalerii č. III - otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 

 

28-04-2013-BK