Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Označením VOC se mohou pyšnit nová vína

Vinařský zapsaný spolek VOC Modré Hory organizoval v pátek 5. března 2021 pracovní setkání jmenovaných hodnotitelů vín VOC Modré Hory z důvodu I. zatříďování vzorků vín pro tuto certifikaci v letošním roce. Pracovní hodnocení vín proběhlo ve Vinařství Horák Vrbice za splnění aktuálních přísných protiepidemiologických opatření.

Celkem bylo přihlášeno 15 vzorků z nichž bylo 5 vín rosé a 10 vín červených od 8 členských vinařství, mezi nimiž byli zastoupeni vinaři všech modrohorských obcí. Přísnému tříhodinovému hodnocení pro certifikaci dohlíželo 7 renomovaných degustátorů.

Podmínkám a pravidlům pro udělení označení VOC Modré Hory vyhovělo 13 vzorků a 2 vzorky nevyhověly. Odrůdová skladba hodnocených vín byla následující: 8x Frankovka, 4x Svatovavřinecké, 2x Modrý Portugal, 1x směs Frankovka + Svatovavřinecké. Spolek organizuje zatříďování vín vždy dvakrát ročně, další hodnocení proběhne ve středu 26. května 2021 v bořetickém Rodinném vinařství Jedlička.

Letošní březnové pracovní setkání mělo i významné kulatiny, jednak se jednalo historicky o již 20. zatříďování vín a 10 let od prvního zatřídění vína VOC Modré Hory, z.s. Za tuto první dekádu činnosti spolku nelze nezmínit sedm vinařství z devatenácti, která zatřídila do modrohorské certifikace VOC zatím nejvíce vín: Syfany Vrbice – 25, Sedláček Vrbice – 25, J. Stávek Němčičky – 25, P&R Stávkovi – 19, Patria Kobylí – 13, Horák Vrbice – 12 a Jedlička Bořetice – 10. 

Nejstarším zatříděným vínem se může pyšnit Frankovka 2008, tehdy ještě z Rodinného vinařství Jedlička a Novák Bořetice. Celkově od vzniku spolku včetně prvního letošního zatříďování bylo s kladným výsledkem pro certifikaci vín VOC Modré Hory uznáno přesně 180 vín. Vinařství našeho mikroregionu stále více svá vína do této certifikované klasifikace zařazují, reagují tím na velice kladné odezvy svých zákazníků. Spolek má aktuálně 19 členských vinařství a těší se na případné rozšíření o další zájemce z řad modrohorských vinařů, kteří do budoucna cítí obrovskou příležitost k oslovení svých stávajících i nových zákazníků v tomto moderním VOC trendu.

VOC Modré Hory * I. zatříďování vzorků vín pro certifikaci VOC MODRÉ HORY 2021

Text: Lukáš Stávek, VOC MODRÉ HORY / Foto: Archiv VOC MODRÉ HORY / 19.3.2021