Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Otevřený dopis vinařům

Vážení spoluobčané vinaři.

Jsem nucen se zamyslet nad kulturou a sobeckostí nynější společnosti. 

Je úterý 22. října, 23.15 hod. a z vinic v blízkém okolí Velkých Pavlovic je slyšet plynové dělo, které slouží vinařským společnostem a firmám k plašení špačků. A tak si říkám, jestli to dělo  není nějakého přespolního vinaře, který na ně v rámci svých pracovních povinností asi zapomněl, anebo má poruchu na časovači. Protože místní vinař by musel být hluchý, a takového tu neznám, nebo zaneprázdněn návštěvou turistů ve svém sklepu, kde to není slyšet. Tím, že se děla používají v celém vinorodém okolí, ztrácí již po 3 týdnech svoji účinnost. Neb je v této době nezřídka vidět, jak 20 m od plynového děla v klidu odpočívá srna, která při výstřelu ani nezvedne hlavu, natož aby prostor opustila. Zvěř se stala imunní, anebo ohluchla. Čeká nás to také? Nebo se vinaři nad sebou zamyslí a udělají opatření, aby k takovému jevu nedocházelo?

Současně mě napadá, co by se asi stalo, kdyby se některý ze spoluobčanů rozhodl děla odborně či neodborně „umlčet“. Střílející dělo není složité nalézt ani v noci. Doufám, že zvítězí zdravý selský rozum a vinařům se navrátí ohleduplnost ke svým spoluobčanům a městský úřad nebude nucen na nátlak občanů řešit situaci nepopulárními kroky. 

S pozdravem kolega Milan Prokeš

23.10.2019