Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Osvětim a Březinka na vlastní oči. Bolestné memento

Pojem Osvětim je spojován se synonymem hrůzy, holocaustu a ponižování člověka. Osvětim, německy Auschwitz, polsky Oświęcim, je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo pohlceno rozpínající se německou „Říší“. Na rozkaz Heinricha Himmlera ze 27.dubna 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor, později spíše vyhlazovací. Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss.

A právě sem směřoval sobotní zájezd, dne 17. dubna 2014, pořádaný Střediskem volného času při ZŠ Velké Pavlovice. Celkem 50 zájemců z řad široké veřejnosti se vydalo shlédnout tato místa. Při příjezdu nás čekali dva průvodci, pan Arkadius a paní Kateřina. Pan Arkadius měl skupinu složenou z klientů z Bořetic a paní Kateřina skupinu složenou ze zbývajících účastníků zájezdu. A v této skupině jsem byla i já.

Naše průvodkyně byla učitelkou němčiny a francouzštiny, vystudovala i germanistiku. Svůj výklad prokládala svými poznatky, které získala za dob studií. Celou naši prohlídku umocňovalo počasí, které nám tentokrát nepřálo a vydatné proudy deště nás sužovaly po celý den. Paní Kateřina nám sdělila, že toto počasí nám ukáže, v jakých podmínkách zde vězni žili, pracovali a umírali.

Druhou částí zájezdu byla prohlídka vyhlazovacího tábora Březinka, který si svoje jméno získal podle bříz. Němci obyvatele této vesnice vysídlili, domy zbourali a materiál použili na stavbu tábora. Právě v plynových komorách v Birkenau našla smrt většina lidí, jež byli zavražděni v Auschwitz (kolem 90%). Zemřelo zde nejméně 1,1 milionu doložených lidí, z velké většiny Židů. Obětí bylo ale bohužel patrně daleko více.

Dominantou celého tábora je „rampa“, na které probíhala selekce Židů, kteří sem byli přiváženi v dobytčích vagónech. Jeden takový stál na kolejích uprostřed tábora. V několika zachovalých blocích nám provedla výklad o životě - neživotě v tomto vyhlazovacím táboře.

Její závěrečná slova byla plná prosby, abychom si tento obraz a události vryli do paměti
a nedopustili již nic takového...

 

Ing. Lenka Bukovská, organizátorka zájezdu


 

Smutný pohled mezi zdi a ploty koncentračního tábora v polské Osvětimi,
odtud nebylo útěku...

 

Foto © 2014 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

21-05-2014-BK