Pojem Osvětim je spojován se synonymem hrůzy, holocaustu a ponižování člověka. Osvětim, německy Auschwitz, polsky Oświęcim, je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo pohlceno rozpínající se německou „Říší“. Na rozkaz Heinricha Himmlera ze 27.dubna 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor, později spíše vyhlazovací. Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss.
A právě sem směřoval sobotní zájezd, dne 17. dubna 2014, pořádaný Střediskem volného času při ZŠ Velké Pavlovice. Celkem 50 zájemců z řad široké veřejnosti se vydalo shlédnout tato místa. Při příjezdu nás čekali dva průvodci, pan Arkadius a paní Kateřina. Pan Arkadius měl skupinu složenou z klientů z Bořetic a paní Kateřina skupinu složenou ze zbývajících účastníků zájezdu. A v této skupině jsem byla i já.
Naše průvodkyně byla učitelkou němčiny a francouzštiny, vystudovala i germanistiku. Svůj výklad prokládala svými poznatky, které získala za dob studií. Celou naši prohlídku umocňovalo počasí, které nám tentokrát nepřálo a vydatné proudy deště nás sužovaly po celý den. Paní Kateřina nám sdělila, že toto počasí nám ukáže, v jakých podmínkách zde vězni žili, pracovali a umírali.
Druhou částí zájezdu byla prohlídka vyhlazovacího tábora Březinka, který si svoje jméno získal podle bříz. Němci obyvatele této vesnice vysídlili, domy zbourali a materiál použili na stavbu tábora. Právě v plynových komorách v Birkenau našla smrt většina lidí, jež byli zavražděni v Auschwitz (kolem 90%). Zemřelo zde nejméně 1,1 milionu doložených lidí, z velké většiny Židů. Obětí bylo ale bohužel patrně daleko více.
Dominantou celého tábora je „rampa“, na které probíhala selekce Židů, kteří sem byli přiváženi v dobytčích vagónech. Jeden takový stál na kolejích uprostřed tábora. V několika zachovalých blocích nám provedla výklad o životě - neživotě v tomto vyhlazovacím táboře.
Její závěrečná slova byla plná prosby, abychom si tento obraz a události vryli do paměti
a nedopustili již nic takového...
Ing. Lenka Bukovská, organizátorka zájezdu
Smutný pohled mezi zdi a ploty koncentračního tábora v polské Osvětimi,
odtud nebylo útěku...
Foto © 2014 Archiv ZŠ Velké Pavlovice
21-05-2014-BK