Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ostatky za deset otčenášů

V letošním roce byl termín ostatkového průvodu z důvodu organizačního zajištění posunut o týden pozadu a tím pádem se konal již v tzv. období půstu. Hanáckoslovácký krúžek je nazval ostatky za deset otčenášů, aby nám toto bylo prominuto. Nechtěli jsme obnovenou tradici přerušit a tak se Velkopavlovické ostatky konaly v posunutém termínu v sobotu 29. února v menším provedení. 

Nejdříve samozřejmě proběhla na nádvoří Ekocentra Trkmanka oficiální žádost o povolení konání ostatkového průvodu. Starosta obce pan Jiří Otřel po slibu, že nebudeme konati žádnou neplechu, že nebudeme dělati nepořádek, budeme tančiti, zpívati a veseliti se, a večer se všichni ve zdraví  vrátíme domů, svolil k ostatkovému průvodu v naší obci a tak jsme se vydali za našimi hospodáři. I když zima byla docela velká a cesta dlouhá, všem bylo stále do tance a do zpěvu. 

V letošním roce jsme navštívili a popřáli velkou úrodu, hodně zdraví rodině i dobytku, zazpívali a zatančili  u hospodářů ve Vinařství u Krejčiříků, ve Vinařství u Lubomíra Zborovského a v Hotelu Lotrinském. Hodně dobře jsme se všude poměli, vynikající ochutnávky vína, sem tam nějaká slivovica – meruňkovica, boží milosti, donuty, chleba se škvarkama nebo různýma domácíma pomazánkama, snacky, chlebíčky, slané tyčinky, buchty … no prostě ostatky, tak jak mají být. I stárek měl na šavli voňavé uzené dobroty, dokonce ani malý rytíř neodolal a klobásu nám okousal.

No jak se říká, v nejlepším se má přestat,  a tak abychom to s těmi oslavami v době půstu moc nepřeháněli a nemuseli otčenáše přidávat, jsme v letošním roce upustili od pochovávání basy a rozešli se s tím, že v příštím roce v sobotu 13. února si to všechno vynahradíme.

Děkujeme za podporu Hanáckoslováckému krůžku, panu starostovi Jiřímu Otřelovi, Městu Velké Pavlovice, rodinám Krejčiříkovým a Zborovským, panu Stokláskovi a paní Babulíkové, všem, kteří se průvodu zúčastnili a nebo nás cestou necestou doprovodili.

Ekocentrum Trkmanka * Ostatky za deset otčenášů

Text: Za Velkopavlovické tradice  Zita Dvořáková / Foto: Oldřich Otáhal / 2.3.2020