Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Osmáci třídili cizí jazyky, je jich až deset tisíc

Žáci osmého ročníku ZŠ Velké Pavlovice se ve středu 28. května 2014 již po třetí zúčastnili přednášky, kterou si pro ně připravil pan Mgr. Petr Malčík, vědecký a výzkumný pracovník Etymologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

Tentokrát je seznámil s klasifikací jazyků. Jako obvykle jeho přednáška žáky zaujala, o čemž svědčila i pozornost a ukázněnost třídy. Žáci oceňovali nejen pro ně nové poznatky, které jim poutavou formou předával, také zapojení do přednášky, kdy mohli uplatnit své vědomosti ze zeměpisu, znalosti angličtiny, typů různého písma, ale také jeho příjemný hlas a vystupování.

Ceníme si, že přednáška měla mezi žáky pozitivní ohlas, a proto ve spolupráci naší školy s panem Mgr. Malčíkem budeme rádi pokračovat.

Žáci o přednášce napsali...

Ve středu 28. května 2014 dorazil na naši školu pan Mgr. Petr Malčík, který si pro nás připravil přednášku na téma Klasifikace jazyků. Na úvod spustil prezentaci, kdy jsme se dozvěděli, že existuje tři až deset tisíc jazyků a že se dělí do čtyř skupin, a to na jazyky světové, dále na třídění zeměpisné, genetické a gramatické.

Pak jsme samostatně pracovali s textem, který byl napsán ve dvaceti různých jazycích, a my se pokoušeli přiřadit ten správný. Celkem bylo pro nás těžké rozeznat například čínský jazyk od japonského, ale nakonec jsme to společnými silami zvládli. Bavilo nás přiřazování jazyků podle vlajek jednotlivých států. Velmi se nám líbilo, když nám jednu větu přečetl ve všech dvaceti jazycích. Oceňujeme i to, že pokud jsme něčemu nerozuměli, snažil se nám to pan Malčík přiblížit názorným příkladem.
Přednáška se nám moc líbila a jsme rádi, že jsme dostali příležitost si ji vyslechnout. Byly to dvě zábavné, poučné a zajímavě strávené hodiny.

Žáci 8.A třídy


 

Více o Základní škole Velké Pavlovice najdete na www.zs.velke-pavlovice.cz

 

Ilustrační foto

 

 

02-06-2014-BK