Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Osmáci jeli za poznáním holocaustu do polské Osvětimy

Celkem 14 žáků Základní školy Velké Pavlovice se vydalo na poznávací výlet do Polska, Osvětimy. Koncentrační tábor Auschwitz, jak jej přejmenovali Němci, je pro celý svět symbolem  teroru, vyvražďování lidstva a holocaustu. Koncentrační tábor byl založen nacisty v roce 1940 před branami města Osvětim, které bylo spolu s ostatními oblastmi Polska během II. světové války obsazeno Němci.

Naše prohlídka byla rozdělena do dvou částí, v první jsme si prohlédli Auschwitz I. Navštívili jsme několik bloků a shlédli dokumenty, které se dochovaly z té doby a jsou důkazem zla, které páchali Němci na Židech.

Potom jsme se pomocí autobusu přesunuli do Auschwitz II – Birkenau, název získal podle nedalekého březového háje, který byl místem největšího hromadného vyvražďování Židů v dějinách. Většina Židů deportovaných sem bezprostředně po příjezdu zahynula v plynových komorách.

Ke konci války jednotky SS demontovaly a zničily plynové komory, krematoria a spálily dokumenty, které by je usvědčily z jejich zločinů. My jsme si celý komplex prošli a myslím si, že jen málo z nás si dovedlo představit tu hrůzu, která se zde odehrála.

Ing. Lenka Bukovská

 

Fotogalerii z exkurze žáků osmých tříd do polského koncentračního tábora Osvětim
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

21-03-2013-BK