Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Orlí hnízdo a Solnohrad, cesty dlouhé 432 kilometrů cíl

Hitlerovo Orlí hnízdo je neoficiální název pro horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnějších spolupracovníků, které se nachází poblíž jihobavorského města Berchtesgaden. Náš zájezd k německým sousedům začínal dosti brzo, odjezd byl stanoven na 3.15 hodin. I přes tak brzkou dobu se všichni dostavili k odjezd a mohlo se vyrazit. Před námi bylo dlouhých 432 km jízdy autobusem na místo, které se nazývá Orlí hnízdo.
 
Vlastní horní a hlavní budova Orlího hnízda pak leží  nedaleko na vrcholku místní hory Kehlstein. Dopravu k ní zajišťuje místní cestovní kancelář. Z Obessalzbergu k ní byla vybudována nová horská silnice s několika tunely. Vstup do horního hotelu obstarává výtah zabudovaný do nitra hory v délce 124 m.

Toto horní Orlí hnízdo nechal postavit vůdcův nejbližší spolupracovník a osobní tajemník Martin Borman v roce 1937 jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám. Je z něj opravdu nádherný výhled do celého kraje, o tom svědčí spousta přiložených krásných snímků.

Celý komplex staveb byl na svou dobu naprosto unikátní a technicky velmi zajímavý. Orlí hnízdo se však nestalo oblíbeným Hitlerovým místem v Berghofu. Bál se totiž případných komplikací při jízdě výtahem a tak jej navštívil asi jen desetkrát.

Nám byl na celou prohlídku vymezen čas přes dvě hodiny a poté jsme sjeli dolů autobusy cestovní kanceláře. Poté následovala druhá část našeho zájezdu a to sice návštěva solných dolů.

Solné doly nabízejí zajímavou exkurzi, jsme přece v zemi soli a město Salzburg (Solnohrad) leží jen 30 km odtud. Ze dvou možností nabízejí akčnější zážitek doly v Berchtesgadenu a předčí tak Alte Saline v nedalekém Bad Reichenhallu.

Po zakoupení vstupenky jsme se převlekli do erárních overalů, nasedli na minivláček a vydali  se do podzemí. Následovala přibližně hodinová prohlídka včetně dvou skluzavek, holografické projekce, plavby po podzemním jezeře či interaktivní expozice soli. Po skončení exkurze mnozí neodolali a nakoupili si dárková balení soli v přilehlé prodejně.

A že se zájezd líbil, o tom svědčí ta skutečnost, že byly obsazeny dva autobusy a na koho nezbylo místo, je vypsán termín třetí a to sice 5. září 2015. Tak nemusíte být smutní a můžete jet s námi. Doopravdy to stojí za to.

Poděkování patří hlavnímu průvodci a tlumočníkovi v jedné osobě Honzovi Perničkovi z Brna.

 

Ing. Lenka Bukovská, organizátorka zájezdu


 

Fotogalerii ze zájezdu na Hitlerovo Orlí hnízdo a do solných dolů
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Archiv Ing. Lenky Bukovské

 

 


18-06-2015-BK