Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

ORANŽOVÉ ŠÍLENSTVÍ, po meruňkách se jen zaprášilo

Invaze!

Přesně toto slovo jedinečně vystihuje historicky první ročník skvělého, sladce a po ovoci vonícího, Velkopavlovického meruňkobraní. Akce se zrodila ve Velkých Pavlovicích, přesně tam, kde se těmto oranžovým lahodným plodům tolik daří. Ne nadarmo jsou právě Velké Pavlovice nazývány městem meruněk a není náhodou, že právě zde byla vyšlechtěna jedna z nejoblíbenějších, nejkvalitnějších a nejžádanějších odrůd s názvem Velkopavlovická meruňka.

Přetlak...

...a to všeho, co si na takové akci dovedete jen představit. Branou se valila nekonečná masa návštěvníků, nesčetná řada stánků nabízela spousty představitelných i nepředstavitelných pochoutek, nápojů, vín a rozličných výrobků, jež měly výhradního společného jmenovatele – meruňku.

Pečené, vařené, smažené, pevné i tekuté, sladké i slané…

Bohaté „oranžové“ menu nabízelo v drtivé většině sladkosti. Prim hrály dle očekávání typické kynuté knedlíky, v těsném závěsu buchty, šátečky z listového těsta, marmeláda, přesňáky, žemlovka, rýžový nákyp… Ale našla se zde i „slaná“ alternativa pozdního sobotního oběda, třeba speciální guláš na meruňkách. Dokonce i víno zde bylo meruňkové! Děti či abstinenti pak mohli svlažit hrdlo osvěžujícím vychlazeným meruňkovým koktejlem a nebo moštem.

U stánků se tvořily fronty mlsných netrpělivých meruňkomilců, kteří v rukou dřímali nákupní žetonky a přemýšleli, co si dát první! Kulatou měnu se znakem města si obstarali po zaplacení zcela symbolického vstupného u pokladny, jeden žeton se rovnal deseti korunám. To vše proto, aby se pořadatelé nedostali do křížku s hygienickými předpisy a nemanipulovali s jídlem a současně s penězi.

Laskominy zmizely před očima…

Malinkou chybičkou na kráse celé akce byla skutečnost, že se přímo úměrně k nárůstu počtu návštěvníků a kulminaci jejich bezbřehého apetitu bleskurychle úžily porce veškerých nabízených pochutin. Zhruba za dvě hodiny byly takřka všechny dobroty přesunuty z prodejních pultů do meruněk a cukrem proložených žaludků nasycených účastníků. Co naplat, hlad a chuť byly větší, než si vůbec organizátoři dokázali představit.

Jedni to brali jako tristní, druzí s optimistickým úsměvem na tváři. Ocenili pěkný kulturní program, příjemnou atmosféru, možnost prohlédnout si labyrint Vinných sklepů Františka Lotrinského, ochutnat zde ze spousty vynikajících vín a nebo se podívat na výstavu obsáhlé kolekce odrůd meruněk, která tu byla připravena speciálně jen pro tento „oranžový“ den.

Ti, pro které už prostě nezbylo, dostali jako satisfakci vstup na akci zdarma a také co by dárek Meruňkovou kuchařku plnou ověřených meruňkových receptů. Slib do dalšího ročníku od organizátorů – s přípravou pokrmů notně přitvrdíme :-)!

Knedlíkové klání, "gule" uvařili i velkopavlovičtí…

I. ročník Meruňkobraní byl zpestřen prestižní soutěží profesionálních i místních kuchařů o "Nejlepší ovocný knedlík 2014". Tuto akci zorganizovalo občanské sdružení Gastronomia Bohemica a Město Velké Pavlovice pod záštitou ministra zemědělství, agentury pro cestovní ruch Czech Tourism a starosty města Velké Pavlovice.

Je skvělé, že se knedlíkového klání zúčastnilo také trio statečných z našeho města. Všanc přísné porotě předložili, jak se říká po našem gule, knedle či pěry s marhulama, paní Marta Buchtová, pan Oldřich Fůkal ml. a pan Michal Hiadlovský, který je profesionálním kuchařem ve zdejším Penzionu André. Jejich knedlíky byly vynikající, jen se na rozplývaly! Naši to prostě umí!

Nechyběla ani osvěta, tanec, zábava, dokonce i děti si měly kde hrát…

Akce však nebyla jen a jen výhradně o jídle. Prostor se zde našel také pro osvětovou přednášku Profesora Dr. Ing. Borise Kršky ze Zahradnické fakulty Lednice Mendlovy univerzity Brno, který seznámil přítomné s novými trendy pěstování tohoto specifického ovoce a také se zcela novými netradičnými odrůdami.

Nechyběla ani živá hudba v podání místních countrystů Colorado, tanec, jež svým temperamentním vystoupením rozjeli naši Přátelé country, výtvarná dílnička pro děti a také oprášené „staronové“ venkovní hry. No považte, kdy jste naposled viděli děti házet „kroužky“?

První Velkopavlovické meruňkobraní bylo vskutku pro každého. Doufáme, že se všem líbilo, že všichni účastníci odcházeli nasyceni a spokojeni a ti, na které se už bohužel nedostalo přivřeli shovívavě oko nad nedostatky, které sebou takřka vždy premiéra obdobné akce přináší.

Děkujeme za pochopení a za rok nad talířem plným meruňkových dobrot na shledanou!

 

Karolína Bártová


 

VELKOPAVLOVICKÉ MERUŇKOBRANÍ 2014 * I. ročník

Fotogalerie č. I * otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie č. II * otevření po kliknutí ZDE

 

Foto © 2014 Kamil Varcoller

 

 

 

07-07-2014-BK