Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Opilé sklepy * videoreportáž

Opilé sklepy? Proč ne! Já osobně při pohledu na 15 nově postavených sklepů kocovinu nemám. Jsem rád, že velkopavlovičtí konšelé, na rozdíl od pražských, dali průkopnickému architektonickému pojetí zelenou a Kaplického chobotnice k mé lítosti zůstala opomenuta. 

Miroslav Grégr, kameraman


Moderní architektura netypická pro vinařské svahy jižní Moravy rozdělila Velké Pavlovice na Břeclavsku na dva protichůdné tábory. Spor místních o to, zda jsou sklepy, jejichž prvotní návrh vyšel od místního architekta Josefa Veverky, opravdu nevkusné, neumí a nechtějí rozseknout ani architekti odjinud.

"Stavby jsou účelné, praktické a úsporné. Mají veselé tvarosloví a to se k vlastní podstatě vinného sklepa dost dobře hodí.“ Řekl architekt Martin Ondrouch.

Kritici pokládají výstavbu extravagantních vinných sklepů za prvek nevzhledný a rušivý v jinak tradičním místě.

"Lidi to tady rozděluje na dva tábory. Osobně jsem nestranný, ale také z toho zrovna nejásám. Na druhou stranu i pařížská Eiffelovka v době svého vzniku vyvolávala protichůdné nálady. Až čas ukáže, jestli pro obec přinesla tahle atypická vinařská ulička užitek v podobě přívalu turistů."  

Radomil Baloun, vinař


"Myšlenka je to rozhodně zajímavá. Sklepy ovšem nejsou nijak oku lahodící. Architektonicky se mi nelíbí. Když jedete z vinice, jste zvyklý na tradiční pohled a prostředí a najednou se objeví pastelové budovy, není to nic moc. Pokud budou sklepy stále stát, za pár let nad nimi lidé jen mávnou rukou. Zvyknou si. Ostatně každá stavba měla v minulosti své odpůrce i příznivce.                       

Jaroslav Suský, vinař


"Většina vinných sklípků ve městě je přímo pod rodinnými domy a stylová sklepní ulička u nás až dosud chyběla. Projekt počítá i s veřejnými prostranstvími pro občasné pořádání vinařských akcí. Nová ulička by se mohla stát i další zajímavostí města, která by mohla přilákat turisty a návštěvníky města."    

 Ing. Pavel Procházka, starosta města Velké Pavlovice

Miroslav Grégr

 

Opilé sklepy
VIDEOSTUDIO GRÉGR Velké Pavlovice

© 2012 Město Velké Pavlovice

 

24-07-2012 PV