Opilé sklepy? Proč ne! Já osobně při pohledu na 15 nově postavených sklepů kocovinu nemám. Jsem rád, že velkopavlovičtí konšelé, na rozdíl od pražských, dali průkopnickému architektonickému pojetí zelenou a Kaplického chobotnice k mé lítosti zůstala opomenuta.
Miroslav Grégr, kameraman
Moderní architektura netypická pro vinařské svahy jižní Moravy rozdělila Velké Pavlovice na Břeclavsku na dva protichůdné tábory. Spor místních o to, zda jsou sklepy, jejichž prvotní návrh vyšel od místního architekta Josefa Veverky, opravdu nevkusné, neumí a nechtějí rozseknout ani architekti odjinud.
"Stavby jsou účelné, praktické a úsporné. Mají veselé tvarosloví a to se k vlastní podstatě vinného sklepa dost dobře hodí.“ Řekl architekt Martin Ondrouch.
Kritici pokládají výstavbu extravagantních vinných sklepů za prvek nevzhledný a rušivý v jinak tradičním místě.
"Lidi to tady rozděluje na dva tábory. Osobně jsem nestranný, ale také z toho zrovna nejásám. Na druhou stranu i pařížská Eiffelovka v době svého vzniku vyvolávala protichůdné nálady. Až čas ukáže, jestli pro obec přinesla tahle atypická vinařská ulička užitek v podobě přívalu turistů."
Radomil Baloun, vinař
"Myšlenka je to rozhodně zajímavá. Sklepy ovšem nejsou nijak oku lahodící. Architektonicky se mi nelíbí. Když jedete z vinice, jste zvyklý na tradiční pohled a prostředí a najednou se objeví pastelové budovy, není to nic moc. Pokud budou sklepy stále stát, za pár let nad nimi lidé jen mávnou rukou. Zvyknou si. Ostatně každá stavba měla v minulosti své odpůrce i příznivce.
Jaroslav Suský, vinař
"Většina vinných sklípků ve městě je přímo pod rodinnými domy a stylová sklepní ulička u nás až dosud chyběla. Projekt počítá i s veřejnými prostranstvími pro občasné pořádání vinařských akcí. Nová ulička by se mohla stát i další zajímavostí města, která by mohla přilákat turisty a návštěvníky města."
Ing. Pavel Procházka, starosta města Velké Pavlovice
Miroslav Grégr
Opilé sklepy
VIDEOSTUDIO GRÉGR Velké Pavlovice
© 2012 Město Velké Pavlovice
24-07-2012 PV