Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ohlédnutí za jubilejním ročníkem MEMORIÁLU VLADISLAVA TRSŤANA v malé kopané roku 2013


Na „Štěpána“ loňského roku proběhl ve velkopavlovické sportovní hale
20. ročník turnaje v kopané - Memoriál Vladislava Trsťana.

 

Foto_050.jpg

 

Ve čtyřech základních skupinách proběhly opět dramatické souboje o postup do čtvrtfinále.

V A skupině se překvapivě dobře drželi mladíci z FC Archangelos, po dvou remízách s favority skupiny potřebovali v posledním zápase zdolat Němčičky jakýmkoliv čtyřbrankovým rozdílem. I když tomu poločasový stav nenapovídal (0:0), nakonec se jim to podařilo, když v poslední minutě upravili na konečných 4:0. V tabulce tak vznikla neuvěřitelná situace, první tři týmy měli shodně    5 bodů a stejné skóre 9:5! V minitabulce vzájemných zápasů doplatili na menší počet vstřelených branek hráči týmu BOCA a byli vyřazeni. FC Archangelos zdolal v penaltovém rozstřelu KOLÍKY a postoupil tak z prvního místa ve skupině.

Ve skupině B byla situace také zamotaná až do posledního zápasu. Loňští obhájci ROMANOVCI přijeli tentokrát v poněkud oslabené sestavě a nakonec, při stejném počtu bodů, doplatili na porážku ve vzájemném zápase s mužstvem J F A (loni a předloni hráli pod názvem MOP Brno) a přepustili jim tak druhé postupové místo. Kombinované sestava části týmu Sadová a několika velkopavlovických dorostenců pod názvem SADOROST 2013 držela postupovou naději ještě pár sekund před koncem rozhodujícího zápasu proti mužstvu F4EVER TEAM. Týmu pod vedením Michala Jilky se nakonec podařilo zápas otočit ve svůj prospěch a po vítězství 2:1 dokonce skočil na první místo ve skupině.

V C skupině si postup s přehledem pohlídali favorizovaní KEPÁCI, i když tentokrát absolvovali turnaj v omezeném počtu hráčů a bez svého kapitána Richarda Hicla. Střelecky „táhli“ Kepáky Ivan Dvořák a David Kříž. Druhé postupové místo uhrál GAMI SPORT s výrazným střeleckým přispěním Marka Buce – 5 branek ve skupině. Na zkušený tým AC SUCHÝ ŘÁDEK zbylo třetí místo po vítězství 1:0 nad „vrbickým“ družstvem KALUB TEAM.

D skupinu vyhrály bez ztráty bodu silné FC PADĚLKY, kterým se rozstřílel Tomáš Pospiš             (8 branek ve skupině!). Poprvé od roku 2007 se podařilo postoupit ze skupiny zkušeným LÁZEŇSKÝM  ŠVIHÁKUM, kteří v rozhodujícím zápase o postup porazili dvojnásobného vítěze turnaje B – 52 v poměru 6:3, hlavně díky střelecké pohotovosti Jakuba Šabaty (4 góly) a Jary Herzána (2 góly).

Čtvrtfinále

V prvním čtvrtfinále nedali šanci KOLÍCI oslabenému KEPÁK TEAMU a s přehledem prošli už podvanácté do semifinále turnaje po výhře 7:2. V tomto zápase vstřelil svou 57.branku na turnaji Michal Janíček a potvrdil tak svou pozici historicky nejlepšího střelce turnaje.

Druhé čtvrtfinále nabídlo zajímavý zápas, ve kterém se ukázala síla kádru LÁZEŇSKÝCH ŠVIHÁKU, za které se tentokrát prosadil hattrickem Lukáš Rástočný a výrazně tak přispěl k výhře 4:2 nad F4EVER TEAMEM. Lázeňští šviháci prošli do semifinále po dlouhých devíti letech!

V dalším čtvrtfinálovém souboji s přehledem uspěli hráči FC PADĚLKY po výhře 4:1 nad družstvem J F A. Svým dvanáctým postupem mezi čtyři nejlepší družstva se vyrovnali Padělky mužstvu Restaurace U Kolíka.

V posledním čtvrtfinále si překvapivě hladce poradili FC ARCHANGELOS s mužstvem GAMI SPORT v poměru 6:2. Bylo jasné, že ambiciózní mladíky, kteří sice ze skupiny postoupili se štěstím, budou muset brát hlavní favorité turnaje vážně.

Semifinále

Oba dva semifinálové souboje byly zřejmě vrcholem turnaje, velmi dramatické a vyrovnané zápasy se rozhodly až v penaltových rozstřelech.

Nejprve nastoupili odvěcí rivalové PADĚLKY a KOLÍCI, kteří se v historii turnaje utkali v jubilejním 10.zápase. Skóre zápasu otevřel za Kolíky Vojtěšek. Stav 1:0 vydržel dlouho, až v polovině druhého poločasu se podařilo vyrovnat Markovi Pukančíkovi. Ovšem za Kolíky se trefil v předposlední minutě Pavel Šultes a zdálo se být rozhodnuto. Asi 20 sekund před koncem zaváhal gólman Kolíků, místo odkopu na jistotu zvolil nepříliš přesnou přihrávku spoluhráčům, soupeř míč vybojoval a po rychlé kombinaci vyrovnal pár sekund před koncem kanonýr Padělků Tomáš Pospiš a poslal zápas do penaltového rozstřelu. V něm se střelci nemýlili až do stavu 5:4, kdy gólmana Padělků vystřídal střelec Tomáš Pospiš, rozhodující penaltu chytil a posunul tak FC PADĚLKY do šestého finále v historii turnaje!

Dramatického zápasu byla naplněná tribuna svědkem i ve druhém semifinále mezi L.Šviháky a FC Archangelos. Mladíci z FC Archangelos v průběhu zápasu většinou vedli, ale zkušení Šviháci se nevzdali a nakonec se jim podařilo dovést zápas k remíze 3:3. Dvě branky vstřelil „sváteční“ střelec Dan Záblacký a jednu přidal kanonýr Jakub Šabata. Za „anděle“ se prosadil domácí Tomáš Nesvadba, dorostenecký reprezentant Lukáš Křivánek a naděje MSK Tomáš Horčička. V penaltové loterii byli nakonec šťastnější FC Archangelos v poměru 3:2.

O 3. místo

V zápase „zklamaných“ o 3.místo se nejlépe namotivoval Pavel Šultes, který hattrickem přiblížil bronzovou příčku Kolíkům. Ovšem obětaví Šviháci nesložili zbraně a nakonec dokázali vybojovat remízu 3:3, když o jejich branky se zasloužili Lukáš Rastočný, Jakub Šabata a nestárnoucí Jara Herzán. A v nervózním penaltovém rozstřelu nakonec Kolíky udolali v poměru 2:1 a získali zaslouženě třetí místo v turnaji.

Finále

Finálový zápas byl z obou stran opatrný. Mírným favoritem byly Padělky, ale FC Archangelos se v průběhu turnaje zlepšovali a ve finále to potvrdili. Po úvodním náporů Padělků, kterým se ale výborného gólmana Dominika Kunického překonat nepodařilo, začal získávat FC Archangelos převahu, kterou posléze potvrdil brankami Křivánka a Nesvadby. Padělky sice brzy snížili na 1:2, když branku vstřelil Lévai, ale vyrovnat už nedokázali. Bránící hráči FC Archangelos v čele s gólmanem si dokázali poradit se stereotypně nakopávanými balóny na Patrika Levčíka a opět tak zastavili zkušeného soupeře těsně před vrcholem (6.účast ve finále a 6.porážka Padělků!).

FC Archangelos tak dokázali zopakovat loňský husarský kousek Romanovců a vyhráli turnaj hned při své první účasti, navíc byli nejmladšími vítězi turnaje v historii!

V týmu FC Archangelos se podařilo dát dohromady mládí z V.Pavlovic a okolí (Dominik Kunický, Tomáš Nesvadba, Laďa Plot a Marek Vejvančický ze Staroviček), Mikulova (Adam Koprivňanský a Tomáš Křivánek – nyní hráč 1.FC Slovácko a reprezentant ČR U 17) a Břeclavi (Tomáš Horčička, Jan Slunský ...) a nakonec vypálili rybník tradičním účastníkům turnaje a cennou trofej získali.

Vyhodnocení hráči

Velmi dramatické a vyrovnané bylo tentokrát hlasování o nejlepší hráče turnaje. V souboji o nejlepšího brankáře získali shodně tři gólmani stejný počet hlasů. Takže muselo rozhodnout až pomocné kritérium, díky němuž se stal nejlepším Dominik Kunický, těsně za ním se umístili Tomáš Báťa (FC Padělky) a Michal Reichl (Restaurace U Kolíka).

Stejně tak hlasování o nejlepšího hráče bylo vyrovnané, nakonec zvítězil se třemi hlasy Tomáš Nesvadba, dva hlasy získali Lukáš Křivánek (FC Archangelos) a Marek Pukančík (FC Padělky), po jednom hlasu obdrželi hráči L.Šviháků Jakub Šabata a Lukáš Rastočný.

Nejlepší střelec:     TOMÁŠ POSPIŠ (FC Padělky) – 10 branek

Nejlepší brankář:     DOMINIK KUNICKÝ (FC Archangelos)

Nejlepší hráč:     TOMÁŠ NESVADBA (FC Archangelos) 
 

Závěrem dovolte malé zhodnocení. Tento 20. ročník byl opravdu posledním ročníkem Memoriálu Vladislava Trsťana. Dvacet let jsme se scházeli vždy během listopadu a prosince, abychom si vzpomněli na kamaráda a sportovce Laďu Trsťana, který nás nečekaně opustil v mladém věku.

Každý rok v předvečer turnaje mířily naše kroky na místní hřbitov uctít Laďovu památku. Také se nám podařilo vybudovat malý pomníček na odpočívadle v blízkosti místa, kde došlo k tragické události.

Naše organizační úsilí vždy vyvrcholilo 26.prosince na Štěpána, kdy jsme ve  sportovní hale uspořádali celkem 19x halový turnaj Memoriál Vladislava Trsťana (ročník 2003 se nekonal z důvodu rekonstrukce haly). Vždy jsme turnaj pořádali jako otevřený, neomezovali jsme ho věkem ani výkonnostní úrovní hráčů. Proto jste se na turnaji mohli setkávat od neregistrovaných nadšenců přes dorostence, muže a staré pány z Velkých Pavlovic a okolí až po profesionální fotbalisty a futsalisty, případně i současné či bývalé reprezentanty. Byli jsme rádi, že si turnaj získal pevné místo ve svátečním programu spousty lidí , o čemž svědčila vždy téměř naplněná tribuna velkopavlovické haly. Prestiž turnaje byla vysoká, touha po zisku cenné trofeje vedla někdy i ke zbytečným emocím a konfliktům. Rádi jsme potkávali na Štěpána spoustu známých fotbalistů, kteří se na turnaj vraceli rok co rok.

Nechtěl bych zabíhat do statistických údajů, ostatně kompletní výsledky všech ročníků a všechny dostupné statistiky a zajímavosti o turnaji máte k dispozici na webových stránkách Města Velké Pavlovice v sekci Sport – Memoriál Vladislava Trsťana. Uvedu pouze, že za dvacet let předali organizátoři více než 310 tisíc korun z výtěžku turnaje dětem a mládeži. Nejčastěji naše podpora směřovala do MŠ, ZŠ a Gymnázia ve Velkých.Pavlovicích, mládeži TJ Slavoj (hlavně fotbalistům, tenistům, florbalistům), žákům košíkové TJ Lokomotivy Břeclav a dětem Vesničky SOS. Prioritou bylo vždy to, aby se podpora dostala opravdu k mládeži.

Organizační tým, který připravoval po celých dvacet let tento turnaj, pracoval v tomto složení (podle abecedy a bez titulů): Pavel Bartál, Jaroslav Benda, František Čermák, Pavel Forejta, Luděk Kunický, Miroslav Maincl, Jiří Otřel, Vladimír Řádek, Luděk Šefránek, Jan Trsťan. V první polovině historie turnaje působili v organizačním týmu také Martin Nesvadba a bratři Roman a Drahomír Šťavíkovi.

Úplným závěrem mi dovolte jménem organizačního týmu poděkovat všem, kteří nám za těch 20 let pomáhali a podporovali pořádání turnaje. V první řadě je to rodina Trsťanova v čele s Laďovými bratry Jendou a Jarou, díky níž jsme mohli vzpomínkový turnaj uspořádat.

Dále patří dík ředitelům ZŠ A. Kavanovi a později i L.Hanákovi za vstřícnost a poskytnutí prostor pro pořádání turnaje. Speciálně bych vyzdvihl velkou podporu bývalého ředitele ZŠ a Gymnázia Antonína Kavana, který se výraznou měrou podílel na prosazení výstavby nové krásné tribuny, čímž vznikl i důstojný prostor pro návštěvníky při sledování turnaje. Děkujeme za pravidelnou podporu Města Velké Pavlovice, dále všem sponzorům, kteří přispěli ať už finančně nebo věcnými dary. Dík patří i obsluze stánku s občerstvením, která se sice v průběhu let měnila, ale vždy zajistila stravovací a pitný režim pro účastníky turnaje a diváky na vysoké úrovni.

Jsme vděčni za velkou diváckou podporu, kterou si tento turnaj získal. Poděkování patří i všem rozhodčím, kteří na turnaji pískali. Ať už to byli rozhodčí z těch nejnižších soutěží až po ligové a mezinárodní rozhodčí, kteří se na turnaji objevili. A samozřejmě patří velký dík za účast i všem hráčům, kteří turnajem v jeho dvacetileté historii prošli. Nikdo už přesně nedokáže spočítat, kolik to bylo celkem hráčů (můj skromný osobní odhad je cca 1.200 – 1.500 hráčů). Víme ale, že minimálně dva z nich se zúčastnili všech odehraných ročníků turnaje. Jsou shodou okolností oba dva hráči Suchého řádku, současný starosta města Pavel Procházka a člen organizačního týmu Vladimír Řádek. Gratulujeme!

Historie Memoriálu Vladislava Trsťana končí. Určitě ale nekončí naše vzpomínání na Laďu, pouze přemýšlíme, jakou formu zvolíme. Věříme ale, že snad neskončí ani tradice štěpánského fotbalu ve Velkých Pavlovicích. Doufáme, že se najdou zájemci, kteří budou ochotni štěpánský turnaj uspořádat i v dalších letech.

 

Za organizační tým Memoriálu Vladislava Trsťana František Čermák


 

Máte-li zájem pročíst si statistiky a historické tabulky takřka všech
dvaceti ročníků Memoriálu Vladislava Trsťana * klikněte ZDE.

 

Fotogalerii z posledního XX. ročníku Memoriálu Vladislava Trsťana
otevřete kliknutím na snímek organizačního týmu turnaje...

 

Foto © 2013 Jiří Otřel

 

 

 

29-01-2014-BK