Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Odpadkový koš je zrcadlem našeho života

Ekocentrum Trkmanka se zapojilo do projektu „Promítej i ty!“ Jedná se o unikátní alternativní způsob distribuce lidskoprávních dokumentárních filmů, která v česku doposud nemá obdoby. Do projektu se od jeho vzniku v roce 2010 zapojilo přes 1500 dobrovolných promítačů a promítaček, kteří uspořádali téměř 8000 projekcí pro více jak 70 tisíc diváků a divaček na nejrůznějších místech České republiky – v obývácích, kostelech, školách, na zahradách, knihovnách, univerzitních klubech apod.

Z celkové nabídky 31 dokumentárních filmů s nejrůznější tématikou byl na zahájení prezentace
projekt v našem ekocentru dokumentární film Z POPELNICE DO LEDNICE.

Dokumentární film Z popelnice do lednice (Taste the waste) byl natočen Valentinem Thurnem z Německa v roce 2011.

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak. Nemluvě o tom, že zemědělství produkuje třetinu skleníkových plynů. Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Na příkladech „odpadkové potápěčky“ zachraňující vyhozené jídlo ze supermarketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto.

I když diváků nebylo mnoho dokumentární film byl velmi zajímavý a určitě přínosný pro nás pro všechny. Pro ty co se nepřišli podívat a zjistit o co jde uvádíme pár bodů k zamyšlení.

Co kupujete:
Jak výrobky, které kupujete zatěžují naši planetu?
Jakou mají tzv. ekologickou stopu? Jaké jsou alternativy k těmto výrobkům?

Co a proč vyhazujete:
Můžete si udělat minivýzkum – zaznamenejte si v průběhu jednoho týdne vše, co jste vyhodili.
Proč jste to vyhodili? Bylo by možné tomu předejít? Kolik peněz jste takto vyhodili do koše?

Pokuste se nahradit nákup potravin dovážených z dalekých zemí produkty od domácích dodavatelů. Požadujte po vašem prodejci informaci, odkud bere zboží. Namísto předčasně sklizených a chemicky ošetřených plodů  ze zahraničí dejte přednost výpěstkům českých farmářů a zemědělců. Lokální potraviny jsou chutnější a nechávají za sebou nižší uhlíkovou stopu.

Třiďte odpad a recyklujte – informujte se na:

V poslední době se i v českých domácnostech a obcích rozmáhají kompostéry, kompostování na zpracování biologického odpadu.  Inspiraci najdete na:

A poslední poznámka, pokud již nějakou věc nepotřebujete, zkuste ji dát někomu, komu se může ještě hodit. Můžete tak učinit např. na blešáku pořádaného komunitou v našem okolí (Jihomoravské komunitní nadace v Moravské Nové Vsi …), navštívit sběrné místo Červeného kříže nebo Charity, anebo nabídnout třeba domovu pro děti nebo domovu pro ženy v tísni.

Na další setkání při promítání dokumentárních filmů v rámci Osvětových úterků
je pro vás připraven na úterý 25. 11. 2014 v 19 hodin film
KREV V MOBILECH.

 

Bc. Zita Dvořáková, MSc, ředitelka příspěvkové organizace
Ekocentrum Trkmanka Velké Pavlovice *
www.ekocentrum-trkmanka.com


 

Více o projektu také na   *   www.jedensvet.cz  *  www.promitejity.cz

 

 

 

12-11-2014-BK