Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Odpad patří na sběrný dvůr, ne do kamen

Sběrné dvory, kontejnery ani domácí třídění neřeší všechno. I v dnešní době v některých domácnostech stále přetrvává pálení odpadů.

Topná sezóna v našich zeměpisných šířkách trvá více než půl roku. S prvními chladnými dny jsme všichni nastarovali kotle a nejrůznější jiná topidla. Ekologická, i ta méně ekologická. Topit se dá ledasčím – plynem, elektřinou, dřevem nebo uhlím.

Mnozí k topení využívají kotle na tuhá paliva nebo nejrůznější krby. A právě na ně apelujeme, aby k topení v žádném případě nepoužívali domovní odpad, dřevo se zbytky barev, gumu, plasty, popř. PET láhve.

Při jejich hoření vznikají látky, které nejen že zapáchají, ale také ničí zdraví nás všech.

A jak se na takové pálení dívá zákon?

Zákon č.86/2002, Sb. o ochraně ovzduší, §3

(4) Spalování látek ve zdrojích znečišťování ovzduší, které nejsou palivy určenými výrobci jejich zařízení, popřípadě látkami uvedenými v souboru technickoprovozních parametrů a technickoorga­nizačních opatření k zajištění provozu zdrojů znečišťování ovzduší podle § 11 odst. 2, je zakázáno.

(5) V otevřených ohništích, zahradních krbech nebo v otevřených grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, přičemž uvedená paliva nebo materiály nesmějí být kontaminovány chemickými látkami.

Text: Věra Procingerová / 14.12.2020