Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ochraňte své meruňky, višně a jiné peckoviny

Rady pro zahrádkáře: MONILIOVÝ ÚŽEH PECKOVIN (spála) - tato choroba napadá především meruňky a višně, včetně okrasných višní (silně náchylná je např. višeň plstnatá). V menším rozsahu napadá i třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů. U všech druhů peckovin jsou podstatné rozdíly v napadení jednotlivých odrůd. Shodný původce je i příčinou moniliové hniloby plodů peckovin. Choroba přezimuje v napadených plodech a větévkách, které zůstávají v koruně stromů. Na jaře se z těchto míst šíří.

Optimální pro šíření této choroby jsou teploty 20 - 22 °C. K napadení květů dochází při teplotách pod 12 °C. Ošetření se provádí v období na začátku květu a při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků. Doporučuje se především v případech, kdy v tuto dobu teplota vzduchu klesne pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost nebo ovlhčení listů je delší než 15 hodin.

Přípravek Účinná látka Výrobce
Baycor 25 WP bitertanol Bayer
Horizon 250 EW  tebuconazole Bayer
Lynx tebuconazole Bayer
Ornament 250 EW  tebuconazole Bayer
Rovral Flo iprodione BASF
Sporgon 50 WP prochloraz - Mn BASF
Teldor 500 SC fenhexamid Bayer

     

Zdroj: Agromanuál