Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ochraňte své meruňky, višně a jiné ovocné stromy

Moniliová spála peckovin

Původcem onemocnění je houba Monilia laxa a postihuje především višně, meruňky, mandloně, višeň plstnatou a v menší míře i třešně a broskvoně. Napadány jsou především květy v průběhu kvetení a mycelium pak následně prorůstá stopkou do větévek. Napadené květy hnědnou a zasychají, na větévkách vznikají nekrotické leze. Části nad postiženým místem zavadají a zasychají, často se vytváří klejotok.

Houba přezimuje jako podhoubí v pletivu napadených rostlinných částí stromů (větévky a mumifikované plody), které jsou zdrojem infekce v jarním období. K infekcím květů dochází především, pokud je v období kvetení chladné (teploty pod 13 ºC) a vlhčí počasí. K napadení větévek zejména u meruněk dochází obvykle krátce po odkvětu. Základem ochrany je důsledné odstraňování a likvidace napadených větévek a plodů. Důležitá jsou všechna opatření, která zajistí vzdušnost porostu a koruny stromů.

Chemické ošetření se provádí počátkem kvetení a při dokvétání, pokud trvá deštivé a chladné počasí. Pokud nebylo provedeno ošetření v době kvetení a bezprostředně po odkvětu nastanou příznivé podmínky pro infekci, je účelné ošetřit zejména výsadby meruněk i krátce po odkvětu. K ošetření je možné použít například: HORIZON 250 EW, SPORGON 50 WP, ROVRAL FLO a u meruněk také přípravek BAYCOR 25 WP.

 

Meruňka napadená moniliovým úžehem

Foto © Ing. Zdeněk Karber

 

Píďalka podzimní

Píďalka podzimní napadá především třešně, meruňky, slivoně, jabloně aj. listnaté dřeviny.

K přemnožení píďalek přispívá vlhké a chladné léto a dlouhý mírně vlhký podzim s nedlouhým obdobím mrazu. Naopak horký a suchý rok působí nepříznivě. Po loňském přemnožení píďalek a mírné zimě se dá předpokládat, že i letos dojde k podobnému scénáři jako v loňském roce a přemnožené píďalky mohou na některých místech způsobit holožír.

Popis škůdce
Přední křídla samečků jsou světle hnědá s tmavší kresbou. Zadní křídla světle šedá. Samečci měří v rozpětí křídel 3 cm. Samičky mají křídla zakrnělá, neschopná letu. Jsou hnědošedé a měří 8–10 mm. Vajíčka jsou tupě oválná, 0,8 mm dlouhá a 0,5 mm široká, s jemnou síťovou skulpturou, zpočátku světle zelená, později oranžová, před líhnutím tmavá. Housenky jsou zelenavé až hnědavé. Po stranách mají 3 bílé a na hřbetě jeden tmavozelený pás. Dorůstají délky 3 cm.

Příznaky poškození
Na jaře požerky na mladých listech, květních poupatech, květech i plodech ovocných dřevin. V listech vykousané zpočátku drobné otvory, které se postupně zvětšují, až zůstávají jen silnější žebra. Výjimečně může způsobit i holožír.

Nejvhodnější termín k ošetření je na jaře při výskytu nejmladších housenek. K ošetření je možné použít například: Biobit XL, Karate se Zeon technologií 5 CS, Explicit Plus, Samuraj.

 

Poškození listů píďalkou podzimní

Zdroj: www.agromanual.cz

 

10-04-2015 PV