Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ochrana včelstev před varroázou

Katastrofa za katastrofou se valí na chovatele včel. Po moru včelího plodu se nyní vinou teplé zimy nadmíru daří roztoči roznášejícímu nákazu varroázu, která včelstva rychle decimuje.

Veterináři nařídili urychlené přeléčení, jinak hrozí kritický nedostatek medu a také ovoce, protože brzy by květy neměl kdo opylovat. Varroáza pochází z Indie, kde však včely získaly imunitu. Evropské včely jsou proti infekci zcela bezbranné. Proto už začátkem března vydala Státní veterinární správy (SVS) pokyny včelařům v celé republice.

Jak zdůraznil její mluvčí Josef Duben, poprvé v historii tlumení varroázy postihly hromadné ztráty včelstev v roce 2007 a na počátku letošního roku i řadu oblastí České republiky. Ošetření je velmi náročné. Jeden den roztoče nenajdete, ale pak stačí kontakt včel s těmi divokými, které jsou nákazou promořeny, a můžete začít nanovo. Krajské veterinární správy už obeslaly obce vyhláškou přikazující preventivní opatření. „Letos jsme ještě přísnější než v minulých letech. Nařízení se týká všech včelstev a zatímco v minulosti stačil laicky řečeno postřik, nyní musí každý včelař zavíčkovaný plod potírat léčebnou emulzí," vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě Jaromír Polášek. Přísnější budou i kontroly.