Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ocenění pro Velkopavlovický tmavý chléb

NAPSALI O NÁS ...

Zdroj: Týdeník Nový život, 28. února 2008

PLÁTENÍKOVI CHLEBA UMĚJÍ

Manželé Pláteníkovi z Velkých Pavlovic mají o důvod víc k radosti. Jejich tmavý chléb totiž získal ocenění na prestižní soutěži potravinářských výrobků, vyhlášené Jihomoravským krajem. Může se tak pochlubit značkou Zlaté plody jižním Moravy.

„Z ocenění máme samozřejmě radost. Pro nás je ale důležité, aby naše výrobky těšili hlavně zákazníky. Denně k nám do prodejny přijde přes pět set lidí. I proto se snažíme přicházet stále s něčím novým“ popisuje majitel pekařství Miroslav Pláteník.

Sedmnáct let pekařiny ho naučilo, že nejdůležitější jsou kvalita a zajímavé recepty. „Rohlík a chleba vyrábějí všichni. I velké pekárny na strojích bez doteku lidské ruky. My se proto snažíme dělat speciální výrobky,“ říká Pláteník.

Recept na úspěšný tmavý chléb ale nechtěl prozradit. „Není to nic tajného. Zkušený pekař by si s tím asi poradil. Pro tohle složení mám ale slabost. Potěšilo mě, když jsem tu zvláštní chuť chleba uhodl,“ vzpomíná pekař, který se původně věnoval odlišné profesi investičního technika.

Příprava takového chleba se podobá alchymii, při které je nutné vše vypočítat přesně na procenta. Miroslav Pláteník se proto inspiruje i v odborných potravinářských časopisech.

Na ochutnávku oceněného chleba se jel spolu se svou ženou Jitkou podívat do jednoho z brněnských hypermarketů. „Přijeli jsme asi o deset minut později a chleba už byl pryč. Z toho jsme měli největší radost,“ vzpomíná Miroslav Pláteník, který léta působil i jako bubeník dechové hudby Mistříňanka.

Martina Muziková