Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

O ZELENÉM ČTVRTKU vsadilo Ekocentrum Trkmanka na tradiční řemesla, pomlázky a kraslice

Umíte si vlastnoručně uplést pořádně štiplavou pomlázku z proutí? A nebo si nazdobit kraslici voskem? Dokonce typickou velkopavlovickou technikou, což značí malování černých motivů na červenou kraslici? Pokud jste navštívili další z řady Výtvarných čtvrtků na Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, tentokrát dokonce s velikonočním podtitulem, máte tato dvě tradiční řemesla v malíčku, nebo při nejmenším, alespoň jste si je vyzkoušeli. Stejně jako řada dětí, ale i dospělých, kteří si tuto mimořádnou příležitost nenechali ujít.

Velikonoční brány Ekocentra Trkmanka se otevřely už ve dvě hodiny odpoledne a až do podvečerní šesté hodiny zde proudily desítky tvořivých jedinců dychtících nejen po možnosti přiučit se něco nového, ale také se mnohé o Velikonocích a zvycích s nimi spojenými, dovědět.

Páni kluci zamířili po svém příchodu rovnou do suterénu, kde se pletly pomlázky. Trpělivými a hlavně neuvěřitelně zručnými učiteli jim byli pánové Stanislav Horáček, Oldřich Vymazal a Pavel Krejčiřík. Svěží proutky v jejich rukách hrály doslova symfonii a po předání svých zkušeností mladší generaci i pod prstíky klučíků, kteří se už nemohou dočkat pondělní pomlázky s pořádným šmigusem. To budou děvčata pištět, až se budou hory zelenat!

O Velikonočním pondělí možná pištět budou a navíc si dávat obkládečky na zadnice, ale o Zeleném čtvrtku byly ještě ke svým mužských protějškům shovívavé a dokonce pro ně zdobily vajíčka, za odborného dohledu své učitelky, milé a šikovné paní Ing. Marie Šmídové. Paní Šmídová děvčatům přinesla na ukázku a pro inspiraci spousty nazdobených pestrobarevných kraslic voskovou technikou, avšak jak nezapomněla podotknout, pouze červená vajíčka s černým dekorem jsou pravá velkopavlovická.

Do vosku, aby byl vskutku černý jako uhel, se má správně dokonce přidávat jemný popel, jak to dříve zcela běžně místní malérečky dělávaly. Dnes už stačí rozpustit na lžíci nad plamínkem svíčky černou pastelku voskovku, i když, co si budeme povídat, tradice je tradice a popel je popel!

 

Pomlázky jsou upletené, kraslice nazdobené, vše je připraveno v dostatečném předstihu,
na jedničku s hvězdičkou!

 

Nezbývá nic jiného než jen všem popřát VESELÉ VELIKONOCE!

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii z pletení pomlázek * I. – otevřete po kliknutí ZDE
Fotogalerii ze zdobení kraslic * II. – otevřete po kliknutí ZDE
Fotogalerii z pletení pomlázek a zdobení kraslic * III. – otevřete po kliknutí ZDE

Foto z akce © 2013 Karolína Bártová & Radek Nesvadba

 

Na Velikonočním výtvarném čtvrtku na Ekocentru Trkmanka bylo veselo!

 

 


 

http://www.ekocentrum-trkmanka.com/

 

 

 

 

29-03-2013-BK