Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Nový tým historiků z velkopavlovického gymnázia pokračuje ve vyšlapané cestě do Chebu

Město Cheb se začátkem letošního roku stalo centrem další vlny epidemie covid-19. Novinové titulky obsahovaly slova „krize“, „smrt“, „vlna epidemie“. Přitom pro některé studenty Gymnázia Velké Pavlovice je toto západočeské město spojeno především se slovy „historie“, „dějepis“, „soutěž“. 

Už šestým rokem se přibližně touto dobou do města Cheb pomyslně přesuneme, protože se tříčlenný tým účastní krajského kola Dějepisné soutěže studentů gymnázií. Pokud v konkurenci kraje obstojí, čeká je cesta přes celou republiku do Chebu, aby koncem listopadu změřili své síly v konkurenci dalších 74 českých a slovenských škol.

Jenže loni se uzavření škol dotklo i této, již téměř třicet let trvající soutěže, kterou organizuje se svým týmem Mgr. Stulák, jenž působí na Gymnáziu Cheb. Soutěž se loni na jaře dvakrát odkládala, třetí termín byl stanoven na září, ale z pochopitelných důvodů se on neuskutečnil.

O to větší mám radost, že se v odloženém ročníku neztratil náš nový tříčlenný tým – ve složení Vojtěch Bystřický, Martin Straka a Adam Suchyňa – a s přehledem postoupil do celostátního kola, které – doufejme – proběhne koncem listopadu v Chebu. 

Po mnoha letech, kdy se téma soutěže soustředilo na české dějiny 20. století, zvolil organizátor s týmem českých a slovenských historiků téma Evropa v krásných časech, v bouři a za soumraku (1900 - 1939). Pro vaši představu museli kluci pojmout nejen fakta politická, ale rovněž rozumět událostem z kultury, sportu a obecně ze společnosti. Aby se dostálo letošnímu on-line roku, i tato soutěž proběhla prostřednictvím videokonference. 

Studenti se museli zavázat k soutěžení čestnými cestami, což skutečně dodrželi😊 a postup do celostátního kola si zaslouží. Přejme jim, ať do Chebu na konci listopadu skutečně odjedou.

Gymnázium * Dějepisná soutěž studentů gymnázií Cheb 2021

Text: Mgr. Pavla Míchalová, pedagog Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 24.6.2021