Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Novoroční turnaj mládeže ve Velkých Pavlovicích

Na prahu nového roku 2022 jsme uspořádali turnaj v rapid šachu pro naši, převážně velkopavlovickou mládež.

Zúčastnilo se 9 dětí do 15 let, všichni to byli současní, anebo bývalí členové šachového kroužku při ZŠ Velké Pavlovice. Hrálo se v neděli 3. ledna 2022 v důstojných prostorách zasedací místnosti Městského úřadu Velké Pavlovice.

Způsobem "start-cíl" zvítězil nejzkušenější a v necelých 15 letech nejstarší hráč, hlavní favorit turnaje a jediný nositel národního ELO koeficientu Matyáš Řačák. Nesmíme si však myslet, že to měl náš vítěz přehnaně jednoduché. Ve třetím kole se střetl s třetím hráčem závěrečného pořadí Josefem Jílkem a musel zachraňovat zcela prohranou pozici! V ostatních partiích však byla Matyášova dominance více než zřejmá, a tak je jeho vítězství naprosto zasloužené.

Druhé místo si zajistil s jistotou talentovaný, zatím ještě dvanáctiletý Pavel Julinek. Prohrál jen s vítězem a vše ostatní odehrál bez zaváhání. Věřím, že o něm ještě uslyšíme.

O třetím Pepíkovi Jilkovi jsme už hovořili. Měl šanci zamíchat pořadím, ale řekl bych, že jeho bronzová medaile mu nakonec sluší nejlépe. Je to chlapec všestranných zájmů, a proto je jeho vztah k šachům sympatický.

Na čtvrtém a pátém místě se umístili nejlepší z nejmladších chlapců, většinou devítiletých – Filip Hejl a Vojtěch Boháček. Získali polovinu bodů a umístění nad polovinou startovního pole. Jejich výkon (stejně jako výkon dalších mladších hráčů v pořadí) je potřeba – i přes velké množství chyb – ocenit. Musíme si uvědomit, že tito chlapci patří do tzv. covidové generace, kteří sice „chodí“ už druhým rokem do šachového kroužku, ale opravdovou šachovnici s krásnými dřevěnými figurkami viděli dnes poprvé v životě. Ano, už druhým rokem jsme nuceni využívat „výhodu“ online distanční výuky s počítačem, kamerou a mikrofonem. Kdo ví, jak „úžasné“ znalosti vykazují děti, které prošly školní distanční výukou, dovede si představit, že ani trénink šachu přes počítač nemůže pořádnému tréninku na živo konkurovat. Navíc tyto děti nemají vůbec žádné turnajové zkušenosti…

Na šestém až devátém místě se s minimálními půlbodovými odstupy umístili Andrejka Dvořáková (jediná dívka), dále Jakub Stávek, a nakonec naši nejmladší, zatím osmiletí Šimon Melichar a Daniel Jarský.

Pěkné věcné ceny pro všechny účastníky věnoval Šachový klub Slavoj Velké Pavlovice.

Po celý turnaj děti ostřížím zrakem sledoval nejen jejich trenér a současně rozhodčí a pořadatel Luboš Kuchynka, ale také někteří z rodičů, kterým patří uznání za jejich několikahodinovou vytrvalost.

Jsem přesvědčen, že se děti šachem dobře bavily a že si poslední den vánočních prázdnin na první neděli roku 2022 skutečně užily.

Sport * Novoroční turnaj mládeže ve Velkých Pavlovicích

Text: Ing. Luboš Kuchynka, vedoucí šachového kroužku při ZŠ Velké Pavlovice / Foto: Archiv Šachového kroužku při ZŠ Velké Pavlovice / 10.1.2022