Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Noc s Andersenem má evropský rozměr

Ve sdělovacích prostředcích se o Noci s Andersenem hovořilo v pátek 1. dubna během celého dne. Média uváděla, že stejně jako 20 dětí z velkopavlovické základní školy spaly z pátku na sobotu tisíce dětí ve více než 4 000 knihovnách českých i evropských měst, městeček a obcí.

Letos vyhlášeným společným tématem byla Andersenova pohádka Malá mořská víla. Ve Velkých Pavlovicích však vzala knihovnice v úvahu skutečnost, že mezi přihlášenými dětmi byla polovina chlapců. Ti by se asi s malou mořskou vílou příliš nekamarádili. Téma Noci s Andersenem proto bylo u nás rozšířeno, věříme, že k radosti a potěšení dětí, a naše akce se jmenovala „Pohádkové bytosti a strašidla“.

Výsledky společné aktivity dětí (kresby pohádkových bytostí, koláže čarodějnic a soutěžní texty lesních, hradních, vodních a městských strašidel) si mohou zájemci prohlédnout na výstavě v městské knihovně až do konce dubna 2016. Nakonec děti nejvíce fascinovala bytost, o které možná doposud nikdy neslyšely: bazilišek.

Návštěvníci knihovny si však už nemohou prohlédnout naši hezkou Morenu, kterou každoročně nádherně vyzdobíme a za hluboké tmy a velkého křiku odneseme k Trkmance. Kdoví, jak to bude s letošní zimou ve Velkých Pavlovicích, protože nám Morena sice krásně hořela, ale od břehů říčky Trkmanky se ani za nic nechtěla hnout. Jak suše konstatoval jeden nejmenovaný chlapeček: „A máme fakt průšvih.“

Pevně však věříme, že s Morenou je to stejné jako s baziliškem, který se ve městě objeví pouze tehdy, jestliže se vylíhne z vejce, které snese černý kohout. Děti tuto záhadu šeptem probíraly ještě o půl jedné v sobotu ráno, ale pak už bylo v knihovně slyšet jenom tiché oddechování. Pozitivním zjištěním je i skutečnost, že některé děti odpověděly na tradiční závěrečnou otázku, že se jim na celé akci nejvíce líbila sobotní ranní rozcvička.

V městské knihovně pak můžeme jenom doufat, že se s většinou z letošní dvacítky dětí uvidíme zase příští rok, kdy bude Noc s Andersenem v knihovně už poosmé.

Mgr. Dana Růžičková, knihovnice


 

Fotogalerii z Noci s Andersenem otevřete
kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Mgr. Dana Růžičková


04-04-2016 PV