Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

NOC KOSTELŮ 2010 ohromila počtem návštěvníků

Během Noci kostelů (pátek 28. května 2010) zaznamenali pořadatelé v otevřených kostelech na pěti místech Břeclavska jako i na všech 417 místech celé naší země velký zájem lidí. 

Brány kostela ve Velkých Pavlovicích a prostor před ním se otevřel již odpoledne, kdy pro děti místní jednota Orla připravila pestré odpoledne plné soutěží a malování na chodníku. V podvečer se návštěvníkům otevřeného kostela dostala mimořádná příležitost k setkání s Prokopem Siostrzonkem, který vážil cestu do Velkých Pavlovic až z Prahy z nejstaršího kláštera u nás v Břevnově, kde je představeným.

Převor z Břevnova, který je známý jako moderátor například Večera lidí dobré vůle na Velehradě a adventních koncertů, povzbudil každého z více jak čtyř set účastníků a ocenil význam otevírání kostelů pro všechny: „Jedná se o dobrovolné pozvání pro objevení krás pod staletými klenbami, možnosti setkání v rozhovoru o prostých i velmi hlubokých věcech a také možnosti zklidnění se a uvolnění , takových příležitostí – zdá se – není dnes až zas tak mnoho“.
 
Ve večerních hodinách se potom kostel ve Velkých pavlovicích proměnil ve velkou koncertní síň a posluchači prožili jedinečnou harmonii ve spojení rozdílných hudebních žánrů v podání komorního souboru Musica Animae pod vedením Jana Míchala, chrámového sboru Laudamus pod vedením Jana Kosíka, Scholy Boží děcka pod vedením Elišky Vomáčkové, Žesťového kvinteta a Presúzního sboru pod vedením Romana Veverky.

Bohatý program Noci kostelů ve Velkých Pavlovicích by nebylo možné uspořádat bez více jak půlroční přípravy a intenzivního zkoušení všech zúčastněných sborů. Všem členům jednoty Orla a lidem dobré vůle, kteří přiložili ruku k dílu, vzdáváme velké díky. Bohatý program pro děti a jedinečný koncert bylo možné uskutečnit díky podpoře sponzorů, za ceny pro děti a finanční podporu jsme vděčni společnostem Mikulica a.s., Eon a.s., Ondášovka a.s., sever ALIK.cz a programu Rodinné pasy.

Noc kostelů letos proběhla již podruhé, ale poprvé v celé České republice. Otevřely se brány 417 kostelů a modliteben, přičemž poslední zájemci se zapojili pouhých několik hodin před začátkem.

Smyslem Noci kostelů nebylo lámat rekordy, přesto se oproti loňskému roku rekordy objevily. Jednak to byl počet kostelů i návštěvníků, dále potom počet množství nabízených programů, které byly propracovanější a více souzněly s duchem kostela. Noc kostelů zahájilo společné vyzvánění zvonů v 17:50 napříč celou naší zemí.

Pro velký zájem jsou pořadatelé připravení uspořádat Noc kostelů i v roce 2011.

 

Kontakt na pořadatele:  NOC KOSTELŮ VELKÉ PAVLOVICE
Martin Prokeš
, Tel: +420 606 685 594, e-mail: prokes.kdu@seznam.cz

 

Fotogalerii z NOCI KOSTELŮ 2010 ve Velkých Pavlovicích otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2010 Ing. Zdeněk Karber

 

30-05-2010-BK