Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Neumím říkat novým výzvám „NE“ aneb MISS SARAH HORÁKOVÁ slavila úspěch v Číně

Země, která znamená pro každého něco jiného. Někdo si představí zemi s nejvyšším vývozem nekvalitních produktů. Někdo si přestaví místo, kde lidé běžně jí netopýry a další různé potvory a pak z toho vznikne Covid, někdo má větší předsudky o celé kultuře. Už asi tušíte, o které zemi mluvím. ČÍNA. 

Když jsem dostala nabídku reprezentovat Českou republiky v čínském městě Chengdu na mezinárodní soutěži krásy, v té době jsem ještě byla pracovně v Bruselu a o nějakém pokračování mé „missí“ kariéry jsem upřímně už vůbec nemyslela. Přeci jen se už ubírám trošku jiným směrem a to, jak tyto soutěže fungují a jak je všechno „fake“, to už snad ví úplně všichni. 

Ze začátku jsem o tom tedy vůbec nepřemýšlela. Pak mi ale došlo, že když se vypravím na cestu do Číny na soutěž, bude mnohem jednodušší získat víza. Kvůli tomu, že v tomto roce jsem již vzlétla letadlem do jiné země snad už padesátkrát, není jednoduché vysvětlovat na ambasádě, proč tolik cestuji, navíc když jsem vlastně ještě studentka. A tak jsem řekla této výzvě ANO a během týdne jsem si zařídila všechny potřebné dokumenty, víza, národní kostým, šaty a odletěla do neznáma. Pomalu jsem ani nevěděla kde Chengdu je, přeci jen to není nejznámější město v Číně, ale i přesto tam žije 16 milionů obyvatel. Taková čínská klasika. 

Přiletěla jsem na místo k smrti znavená, dva dny beze spánku si vybíraly citelnou daň. Přímo z letiště nás pořadatelé odvezli na tiskovou konferenci, kde na nás čekaly desítky novinářů, a to skutečně opravdu nechcete… Místo lákavé sprchy a chvíle sladkého spánku jsem můj jetlag přežívala i s ostatními dívkami „misskami“ před zraky několika médií. Díky tomu, že soutěž Miss Friendship International 2023 podporovala čínská vláda a samozřejmě chtěla, abychom ukázaly na sociálních médiích tuto čínskou oblast v nejlepším světle, neměly jsme se s holkama špatně. Občas mě ty fake výrazy a chování už unavovaly, ale říkala jsem si, však co, nepřijela jsem sem vyhrát, ale podívat se do Číny a objevit místa, na která se moc Čechů jen tak nedostane. 

Tři dlouhé týdny. Kdo mě zná osobně anebo mě „sleduje“ na sociálních sítích už zajisté pochopil, že jsem „rychlocestovatel“. Nevydržím nikde moc dlouho. Také si nedokážete představit, co to je každý den relativně brzy po ránu vstát, naplácat na sebe několik vrstev make-upu, jelikož musíte vypadat pořád dobře. Vybrala jsem si tuto „akci“ sama, ne že ne, ale chci tady ukázat, že i pro nás – soutěžící dívky – to všechno okolo mnohdy není pouhou procházkou růžovým sadem. Ještě k tomu já, „malej trpaslík“, jsem byla mezi ostatními „Petřínskými rozhlednami“ skutečně jako elf. Mám 169 cm a ostatní holky měly okolo 178 a více, no, takže moje sandálky jsem vyměnila na 3 týdny za 17 centimetrů vysoké podpatky, které budí dojem chůd. Bizár, ale jinak to nejde, jinak bych se soutěže nemohla účastnit. 

Každý den byl rozdělen na tři části. Ráno nácviky na finále, odpoledne vždy nějaký výlet nebo focení pro sponzor a večer opět nácviky, tréninky sebeprezentace a další „srandy“, které se občas dokázaly protáhnout až do dvou ráno. Jelikož pracuji home-office, tak to bylo občas složité, jelikož jsem přes den fungovala na soutěži a v noci jsem pracovala. Je tedy nasnadě, že jsem toho v Číně moc nenaspala. Ještě tedy k tomu, že v Číně jsou zablokované téměř všechny aplikace a servery, jako je například Facebook, WhatsApp, Google i Instagram. Chtělo to tedy občas hodně trpělivosti, když jsem se s VPNkou chtěla připojit na e-maily. 

Ale to největší překvapení se vyklubalo až v samotném závěru. Do finálového galavečera zbývala asi hodina a půl. Všichni byli v procesu příprav, když z ničeho nic vypadl elektrický proud. Naprosto všude, v celé oblasti. Nikdo moc nechápal, co se děje. Spousta soutěžících začalo panikařit, jelikož měli nakulmovanou půlku vlasů, no já byla docela v klidu, upřímně mi to bylo jedno. Ale samozřejmě všichni chtěli vědět, co se děje. Pak jen přišla všem zpráva, že náhle zemřel bývalý premiér Číny. A víte, jak už jsem zmiňovala, celou soutěž podporuje vláda… Takže ten očekávaný dvouhodinový program, který jsme s holkama pilně nacvičovaly tři dlouhé týdny, se náhle změnil na pouhé představení a vyhlášení vítězek. 

A ono aha, dokonce jsem se dostala do top 5 a vyhrála 2nd runner up – to znamená 3. místo (poznámka redakce: Sarah se stala zároveň i absolutní vítězkou kategorie talentů a získala titul Miss Talent Winner 2023). Abych vám řekla pravdu, v den finále je stejně už skoro vždy rozhodnuto. Sledují vás celé tři týdny, takže samotný gala večer je opravdu jen show. No překvapilo mě to, ne že ne, ale myslím si, že tam byly holky, které si to zasloužily víc. Já na to totiž teď moc nemám potřebné množství času a navíc se musím společně s ostatními vítězkami ukázat v Číně ještě dvakrát. 

Mé čínské dobrodružství tak končilo dva dny po finále, kdy jsem dorazila na letiště a bylo mi oznámeno, že můj první let z Chengdu do Pekingu byl zrušen. Stručně řečeno neexistuje. Letenky nám zařizuje agentura soutěže, takže jsem neměla přehled. To se však prý v Číně děje docela často. Chaos, jazyková bariéra, samé problémy pro nás Evropany. Třešnička na dortu byla, že když uviděli můj dron hned chtěli vědět, co jsem natáčela. No divočina. Po dlouhém přebookování letenek se mi podařilo dostat do Pekingu, kde jsem musela změnit letiště a vydala jsem se do Dohá – QATAR, konečně systém a personál, který mluví anglicky. Věřte mi, že přes jejich čínský překladač bez internetu se mi komunikovalo fakt špatně. Ale tak nezkusíš, nevíš.

Heuréka – dostala jsem se v pořádku domů a za pár dní mě čekala další cesta do neznáma. Občas si říkám, jestli to mám pořád za potřebí, vystavovat se nebezpečí a takovým překážkám. Pak se ale podívám do mého cestovatelského deníku, kolik lidí jsem poznala a kolik kultur každý měsíc navštěvuji a vždy mě to rozesměje. Miluju to a dokud to půjde, budu cestovat, jedině takhle má člověk neustále otevřené oči a je na pozoru. A v dnešní online době? Ano, jde studovat a zároveň pracovat i na cestách. Holt – „Bez práce nejsou koláče!“.

Významné osobnosti města * Sarah Horáková úspěšná na soutěži Miss Friendship International 2023 v Číně

Text: Sarah Horáková / Foto: soukromý archiv Sarah Horákové / 15.11.2023