Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Není lehké být jen sám se sebou

To byla jen jedna z mnoha zkušeností Martina Nováka z Kobylí, který právě na apríla loňského roku zamával své rodině a vydal se pešky, s 9 kily na zádech a s běžeckými botami na nohou, na svou životní pouť. Do Santiaga de Compostela ke hrobu svatého Jakuba. Obdivuhodných 3200 kilometrů pokořil za 129 dní. 

Všechny úskalí, těžkosti, zdravotní komplikace i především osvobozující zážitky, překrásné přírodní scenerie a úžasné setkání s lidmi z celého světa z  této duchovní pouti líčil s lehkostí a  nadhledem. Povídání i prezentace fotografií začaly na startu jeho cesty, která začala od kostela svatého Jakuba v Brně a vedla přes Mikulov do Rakouska, přes zasněžené Tyrolsko, počasím chladným ale obyvateli srdečným Švýcarskem, Francií plnou překrásných románských staveb a křížů a v poslední řadě přes již létem rozpáleným Španělskem.  Zážitky a osobní historky i pocity z této duchovní cesty doplňovaly praktické rady, co si sbalit na cestu a na co nezapomenout, až po zkušenosti, jak fungují ubytovny pro poutníky v různých zemích. 

A co nestačil říct Martin Novák při besedě, na to se zeptali pozorní posluchači během dotazů. A ti, kteří zvažují stejnou cestu, využili toho, že se mohli na další detaily ptát ještě dlouho poté, co odešli diváci. A možná, že dva z nich spolu nakonec do Santiaga vyrazí. 

Městská knihovna * Není lehké být jen sám se sebou

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny / Foto: Oldřich Otáhal / 27.2.2020